Het mogelijk verdwijnen der Reeuwijksche plassen en de kans op demping van een deel der Loosdrechtsche plassen bracht gansch een bevolking in rep en roer. Aangezien voor deze doeleinden speciale commissiën gevormd werden, meende Heemschut zich van bemoeiingen te kunnen onthouden. Een poging om de oude Remonstrantsche kerk te Bleiswijk te behouden gelukte niet. Het kerkinterieur is wel als museumstuk bewaard gebleven doch de kerk is weg. In overleg met andere vereenigingen drong Heemschut te Haarlem aan op het totstandkomen van een schoonheidscommissie, waartoe tenslotte de Raad besloot. Aan verschillende Gemeentebesturen werden adviezen verstrekt omtrent totstand koming van verordeningen tot wering van ontsierende reclame; ook omtrent den tekst van monumentenverordeningen werd bij herhaling advies gegeven. Tal van molenvraagstukken kwamen bij Heemschut in, welke wij niet beter wisten te doen dan te endosseeren aan de zoo energieke vereeniging „De Hollandsche Molen". In denzelfden zin werden tal van vraagstukken oude gevels betreffende behandeld in overleg met de Vereeniging Hendrick de Keyser. Onder de stadsboomen zij gememoreerd, dat die van den Willemsparkweg te Amsterdam behouden bleven, waartoe een adres van Heemschut mogelijk iets heeft bijgedragen. Geldelijke bijdragen werden verstrekt voor vraagstukken van uiteenloopenden aard, voor restauratie van enkele bouwwerken, voor een boek over Amsterdamsche pakhuizen, voor een Genealogische studie betreffende Noord-Holland, voor het behoud van enkele molens, voor een ouden vestingtoren te Leerdam, voor de totstandkoming van een molenmuseum in het zooveel -besproken Huis met (thans zonder) de ijzeren brug te Koog a/d Zaan. Een dreigende ontsiering van Harlingen door plannen tot grachtdemping ging niet door. Bij dit en andere gevallen blijkt weer ten duidelijkste welk een krachtig propagandamiddel ons maandblad is. Op verschillende plaatsen werden met behulp van Gemeentebesturen ontsierende reclameborden weggewerkt, en een enkele maal moest een Provinciaal Bestuur te hulp geroepen worden om de verordening te handhaven. Met belangstelling wordt gadegeslagen hoe allerwege boomplantdagen worden gehouden om het achterstallig boom- en* boschbezit van Nederland in te loopen. Het is vooral de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen die op dit gebied vruchtdragend werkzaam is, Het afgraven van de duinen tusschen Katwijk en Noordwijk gaat nog steeds door. Heemschut staat hier machteloos tegenover. Een belangrijk vraagstuk is dat der rivierbruggen. Zoowel te Arnhem als te Nijmegen ontwikkelde zich een strijd die feitelijk al jaren duurt omlrent de juiste plaats der bruggen. Aangezien een 'öfficieele commissie speciaal voor dit doel werd aangesteld, meende Heemschut zich van inmenging te moeten onthouden. De Maasbrug in Maastricht behoeft geen toelichting, gezien de vele persberichten. De kans staat op 't oogenblik niet slecht. De St. Pietersberg te Maastricht wordt steeds-verder verslonden door de daar nevens gebouwde Portlandcement-fabriek. Ook hier is Heemschut machteloos. Te Amsterdam trokken drie belangrijke vraagstukken de aandacht. De Rokin- demping, de Vijzelgracht en het Pesthuis. Op dit oogenblik zijn nog geen dezer drie vraagstukken tot een beslissing gekomen. De wegverbinding van Amsterdam naar het Gooi dreigde de 's Gravelandsche buitenplaatsen Het aanté doordat de Ras Ten behoi den Amstel e® Minister van Een pogi^ gebrek aan me Dit zijn dl zijn en ook ve| niet voor publffl Maandblaï dragend publii doch omdat \f verkregen kar verstrekt .woréj alleen jammer! der leden. Vefl ons secretariaal Adviesbuq Gemeentebest bureaux maakj bedoelde Pro omdat het toc| verbeterde boi nog voor bd daarbij overwj van het Amb op deze ver Het aantl 217 stuks, wai Dit betro Abcoude Assendelft Boxtel Brtelle Edam Ginneken Heerlen Leerdam Maarssen Naaldwijk Nieuwe Niedorp Noordwijk Oisterwijk Ommen Oosthuizen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 6