en dat is het belangrijkste in het Nederlandsche volk een besef ontwaakt dat het gemeenschapsplicht is de schoonheid van stad en land te helpen behouden en bevorderen. Dat het niet het recht van den enkeling is zijn oude huis af te breken en een nieuw monster ervoor in de plaats te zetten; dat het niet het koopmansrecht van den enkeling is gansch zijn gevel met reclameborden te overdekken; dat het overheidsplicht geworden is de nieuwe stadswijken in hun aanleg, voltooiing en afwerking in handen te geven van menschen die niet anders beoogen dan wat ze te doen hebben goed te doen en die niet alleen en uitsluitend werken voor geld. Dat deze Heen schut- gedachte zooveel nader is gebracht tot het Nederlandsche volk hebben wij voor een groot deel te danken aan de Nederlandsche Pers. Het zijp vooral het „Alg. Handelsblad" en de „N. Rotterdamsche Crt." geweest die in de laatste jaren niet alleen onze taak hebben verlicht doch ons vaak beschaamd hebben doen staan omdat zij deden wat feitelijk ons werk was. Geven wij thans een overzicht van het belangrijkste gebeuren in den Bond Heemschut. Bestuur. In de samenstelling van het Bestuur kwam dit jaar geen wijziging. Wel gaf onze Voorzitter eenige malen te kennen van zijn functie ontheven te willen worden, hetgeen tenslotte heeft geleid tot een bestuursvoorstel tot benoeming van een nieuwen voorzitter in deze vergadering. Leden. Het aantal gewone leden, dat zijn de vereenigingen, bleef stationnair en bedraagt op het oogenblik 44 stuks. Dat het getal der gewone leden niet snel groeit, ligt voor de hand omdat vrijwel alle vereenigingen, wier arbeidsveld ligt in de richting van Heemschut, reeds aangesloten zijn. De buitengewone leden, dat zijn personen, kwamen veelal uit zichzelf naar ons toe, hetgeen in hoofdzaak te verklaren is door de steeds grooter wordende bekendheid van ons maandblad. Het getal der buitengewone leden steeg van 210 tot 243. Het getal donateurs nam toe. Deze donateurs zijn voor een groot deel Gemeentebesturen, die deze bijdrage verstrekken als een kleine compen satie voor het vele werk, dat het Adviesbureau veelal voor hen doet. Het getal dezer donateurs groeide in 1927 van 23 tot 28. In den aanvang van 1928 zijn er nog weer eenige bijgekomen. Belangrijke gebeurtenissen. Verontrustende berichten kwamen, dat het fraaie gezicht op Zierikzee bedorven zou worden door bebouwing van ,,'t Vrije". Door artikelen in ons maandblad werd hier de aandacht op gevestigd. Daar is tenslotte niet veel bedorven. De vesting Naarden en die van Willemstad hebben nog steeds de aandacht. Er is bezig te groeien een Stichting genaamd „Menno van Coehoorn, die als punt 1 op haar agenda heeft staan de vesting Naarden .en als punt 2 Willemstad. Ongetwijfeld zal het daarheen gaan, dat beide vestingen in eere blijven. Het Poirtershuisje te Groningen deed heel wat stof opwaaien. De Gemeenteraad besloot tot behoud en herstel en op 't oogenblik is het een lieve lust te zien wat 'n aardig huisje dit na herstel van Gemeentewege geworden is. Vele boomenvraagstukken kwamen naar voren, die niet allen afzonderlijk te memoreeren zijn. De moeilijkheden kwamen ten deele voort uit de bekende verkeers- vraagstukken doch ook door het aanleggen van Rijkstelefoon- en telegraafkabels. Het diet echter gezegd, dat zoowel van ambtelijke bureaux als van Gemeentebesturen veel medewerking' ondervonden werd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 5