22 Dec. daarop besloot de Gemeenteraad van Alkmaar tot hetzelfde. Nu de Provincie? Het gaat om rond 70 H.A. prachtig bosch, ten westen van den bekenden Rijks straatweg Heilo-Alkmaar, dat als openbaar wandelpark bestemd zal worden. Advies-bureau. Van niet minder dan vier „nieuwe' klanten" kwamen deze maand plannen binnen. Dat bedoelen we zoo dat wederom vier' Gemeentebesturen inzagen dat men niet maar alle prutserij den vrijen teugel mag laten doch ingrijpen moet waar dit noodig is. Niet om bedillend op te treden, doch om leiding te geven aan degenen die nu eenmaal niet bij machte zijn een fatsoenlijk bouwontwerp te maken en dan in hun zoo goed bedoelde onschuld een misbaksel tot stand brengen waarmede heel de goê-gemeente opgeknapt wordt, dat nog boven aarde staat wanneer de geestelijke vader reeds lang ter ziele is. En dan, een enkel goed bouwwerk werkt zoo preventief; de dorpsmenschen moeten even den weg leeren via 't Gemeentebestuur naar een adviesbureau Provinciaal of van Heemschut en als ze die eenmaal te pakken hebben loopt 't wel. De Adviescommissie der Noord-Hollandsche Gemeenten zond ons zoo juist een keurig Jaarverslag over 1926. Dit doorbladerende blijkt „tout comme chez nous". Prullige plannen en de herziening ernaast. Het groote publiek weet nog niet, kan niet weten hoeveel er door de gezamenlijke „Bauberatungbüros" in Nederland tot stand gebracht wordt of liever wat er voorkomen en verbeterd wordt. En nog is 't lang niet genoeg. Want zooveel fraais dit verslag biedt, zooveel knoeirommel wordt er hier en daar nog gemaakt. Men is echter op den goeden weg. Wanneer men op een buitenlandsche omzwerving om zich heen ziet, slaat Nederland ten deze geen slecht figuur. De Molens. De Schermerpolder. Die prachtige molens gaan denkelijk weg. Het rapport van den Provincialen Waterstaat deed de deur dicht. Zijn die Heeren in Waardenburg wezen kijken naar den poldermolen die door den molenmaker A. J. DEKKER zoo keurig verbeterd werd. Hoe jammer wanneer zulk een stuk waterbouwkunde van 't voorgeslacht als de Schermerpolder is, technisch en aesthetisch zoo merkwaardig, verdwijnen gaat. Te Laren is de korenmolen nu gereed. Dat heeft moeite gekost. De eenige en laatste korenmolen van 't Gooi, terwijl tot voor enkele jaren elk Gooisch dorp er een had. De inwoners hebben dit keurig behandeld. Wel komt er achteraf nog een postje aan te kort, waarvoor medewerking verzocht wordt; 't is goed besteed! Boomen aan den Rijksweg SantpoortVelsen. De weg Santpoort Velsen is een drukke verkeersweg geworden en is nauw. Bij avond met een „busje" erlangs is geen onverdeeld genoegen. Die weg moet verbreed worden. Dat is noodig Daarvoor moeteü aan één zijde de boomen weg. Dat is noodig. Dat hebben we allemaal aanvaard en daarmede waren we gerust. Maar waarom zijn nu ineens alle boomen aan weerskanten van den weg gemerkt met 't doodvonnis-teeken Het is en blijft met die wegboomen een moeilijke zaak. Behoud der vestingen. Dezer dagen krijgt nu deze zaak zijn beslag. Er komt een vereeniging, eigenlijk een stichting, „Menno van Coehoorn" zal de naam zijn. Deze stichting zal zich ten doel stellen het behoud van vestingwerken welke voor bescherming in aanmerking komen. Bovenop 't programma staan Naarden's vestingwallen met toe- behooren. Dan staat op de verlanglijst als tweede punt Willemstad en dan nog een heele lijst, waarvan 't onbeleefd zou zijn reeds nu te reppen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 5