stoepen, uithangteekens, luifels, pompen is verdwenen en zoo grondig. O, zoo. Dat deed de Overheid! En reeds in de eerste jaren der negentiende eeuw! Meer dan een eeuw geleden dus is de officieele vervlakking al begonnen, Van al deze aardige dingen was tot voor kort slechts de dorpspomp overgebleven. Bij het alom aanleggen van waterleidingen gaan de openbare pompen verdwijnen. Dat is jammer want deze pompen vormen zulk een aardige ornamentatie in onze oude steden en dorpen. Hoe het komt is moeilijk te zeggen doch zulk een oude pomp heeft in den regel meer aantrekkelijkheid dan onze moderne transformatorhuizen of electrisch- lichtmasten of schakelhuizen of kiosken of girobussen of zandkisten of telegraafhuisjes of openbare toiletgelegenheden of publieke telefooncellen of andere der vele objecten de 1'art de la rue. Waarmede we maar zeggen willen, dat men zuinig zijn moet met de goede oude pompen. In Naarden stonden er tot voor weinige jaren een heele collectie in de straten. Ze zijn allen weg voor 'c verkeer. Ook in de straat die van het centrum van 't stadje naar de Kippenbrug gaat zeker omdat daar behoudens een enkele voetganger geen kip doorkomt. Met een auto kan men er wel in doch moet achteruit weer terug en wielrijders kunnen er zich niet bewegen wegens de kinderhoofd- vormige bestratingsonderdeelen. En toch zijn die pompen weg. Een beleefd verzoek. Wanneer in Uw dorp een aardige oude pomp staat, laat hem nog even staan, ook al komt er een waterleiding. Als voorbeeld de pomp te Hillegom, die nu eens heelemaal niet dreigt weg te gaan, ook niet voor 't verkeer, want er is daar ruimte genoeg. Hillegom's pomp werd gemaakt in 1740 en is gesierd met de wapenschilden van JAN SlX van Hillegom en diens echtgenoote. De pomp, geplaatst boven een diepen welput in 't duinzand gaf en geeft steeds goed drinkwater. Ook al komt daar nu waterleiding, late men zülk een historiestuk staan. Al bungelen de jongens ook met den slinger, dat hindert niet want gij mopperaars deed dat in Uw jeugd toch eveneens. A. K. BOEKBESPREKING. De Vlaamsche Toeristenbond, secretariaat Dambruggestraat 116, Antwerpen zond ons een exemplaar van zijn vijfde publicatie. De vier reeds vroeger verschenen publicatiën betreffen de Kempen, Mechelen, de Haven van Antwerpen en West Brabant. Deze vijfde publicatie betreft De Kust. Dit boekje overtreft alle voorgaanden. Het geeft een keurig geïllustreerd overzicht van wat het Vlaamsche kustgebied aan schoonheid biedt en bevat een artikel over de Vlaamsche kust door A. C. C. WAUTERS, De Bouwkunst door Prof. Dr. Ir. STAN LEURS, De Geschiedenis der Kust door Mr. E. VLIETINCK, de Fauna en Flora door W. CONRAD en de Taal van de Kust door Prof. Dr. J. VERCOULLIE. Dat is bij elkaar te weten de natuur, de bouwkunst en de taal, eigenlijk het geheele arbeidsveld der Heemschutgedachte. Wij bevelen dit boekje dat voor een zeer matigen prijs aan bovenstaand adres verkrijgbaar is aan in de aandacht van ieder die iets voelt voor het Heemschutbegrip.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 5