L'ART DE LA RUE. De architect G. J. VEENSTRA te Leeuwarden schrijft ons: „Naar aanleiding van het artikel in het vorig nummer van „Heemschut" over „Hoe de luifels verdwenen" deel ik U mede, dat volgens de publicatie van de Gemeente „Leeuwarden, welke hieronder volgt, in 1809 Leeuwarden het voorbeeld van de stad „Utrecht heeft gevolgd. Toen reeds werd het typische stedenschoon niet door het „Stadsbestuur gevoeld. Men ruimde datgene wat medewerkte tot het verkrijgen van „het fraaie stadsgezicht op en zorgde niet dat er iets evengoeds, laat staan iets beters, „voor in de plaats kwam. In eene publicatie van den 6en van Wijnmaand in het jaar „1809 werd door Burgemeester en Wethouders der stad Leeuwarden onder art. 17 der „publicatie bepaaldDe waterlossing van de luiffels zullen zoolang die exteren, door „houten of looden gooten tusschen de huizen naar beneden worden gebracht. Onder „art. 18: Na bekendmakinge dezes, zullen geene nieuwe luiffels mogen worden gemaakt, „en de tegenwoordige exterende, voor den jare 1820 geamoveerd moeten zijn, bij poene van „vijf en twintig gulden, en zullen daarboven de Luiffels ten kosten der nalatige weg genomen wordenDen 17den Februari 1819 werd door Burgemeesteren der stad „Leeuwarden gepubliceerd dat de Edelachtbare Raad dezer stad had bepaald in art. 16: „Men zal de uithangborden, hangende aan een arm van ijzer, hout of andere stoffe, „en 'andere teekenen tot gelijke einden, rustende op zoodanige armen welke zich van ,,de gevel naar de straat uitstrekken, uiterlijk na het einde van dit jaar moeten weg- nemen, alzoo volgens vroegere verordening, binnen dien termijn de luiffels ook moeten „zijn weggenomen" Tot zoover het bericht van den schrijver. O, zoo. Dus niet alleen dat te Utrecht de luifels van hoogerhand werden weggevaagd, ook te Leeuwarden. En daar werden met één pennestreek mede de uithangteekens opgeruimd, die aardige borden of andere voorwerpen in velerlei model, vol humor, spot, kunstzin. Er begint licht te komen in het vraagstuk hoe het toch wel gekomen is dat alles wat de oude straten sierde aan DORPSPOMP TE HILLEGOM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 4