de ringgracht met straatvuil te dempen. Alhoewel de kerk en de omliggende bebouwing te Ooltgensplaat architectonisch minder belangrijk is, gaat hier wederom een stuk schoonheid verloren en dient hier te meer de aandacht op gevestigd, omdat van zes aardige exemplaren nu nummer drie verloren gaat. Er is daar natuurlijk het vraagstuk van watervervuiling en de moeilijkheden daaraan verbonden, doch bij de vergevorderde techniek van onze dagen moet daar toch wel iets aan te doen zijn. Engelsche relatie. De Bond Heemschut verkreeg relatie met „The Society for the Protection of Ancient Buildings", 20 Buckingham Street, Adelphi, London W. C. 2. Deze Vereeniging blijkt sedert vele jaren in Engeland zeer nuttig werk te doen met betrekking tot het behoud van oude monumenten. Zij beweegt zich speciaal op het gebied van oude bouwwerken en de ontvangen schrifturen wekken den indruk dat in Engeland door deze Vereeniging in hoofdzaak wordt gedaan wat in Nederland ligt op het arbeidsveld van Rijksmonumentenzorg. Molenmuseum. Er is heel wat te doen geweest om het Huis met de IJzeren Brug te Koog aan de Zaan. Eindresultaat is geweest dat onder leiding van den architect JAN DE Meijer het huis voorzichtig is afgebroken en achter in het park weder opgericht en dat hierin gesticht wordt een molenmuseum onder leiding van de Ver eeniging de Zaansche Molen te Zaandam. Heemschut voelde zich verplicht een kleine bijdrage te verstrekken. Adviesbureau. Het Adviesbureau verstrekte weder tallooze adviezen omtrent bij Gemeentebesturen ingekomen bouwplannen. Behoudens de prullen die binnenkomen doet zich zoo nu en dan een aardig geval voor b.v. van een ultramodern bouwwerk van een goed architect, dat in een goedmoedige sfeer verschijnt als een knuppel in 't hoenderhok, of van een project voar een groot bouwwerk waarvan men gaarne zou zien dat Heemschut „even" gratis een bouwplan maakt. Voor dergelijke gevallen wordt natuurlijk geen herziening gemaakt. Ledental. Buiten regelmatige toename van buitengewone leden personen zijn het de laatste jaren vooral Gemeentebesturen welke toetreden als donateur en dan met te meer vrijheid van het Adviesbureau kunnen gebruik maken. Alle goede bouwkunst is de uiting van nationaal leven en karakter, en zij wordt voortgebracht door een overheerschende en sterke nationale smaak of behoefte aan schoonheid. JOHN Ruskin. „The Crown of wild Olive". 54. Elke groote nationale bouwkunst is het resultaat en uitvloeisel van een .groot nationaal geloof. Men kan er niet iets hier en iets daar van aantreffen. Zij moet overal of nergens zijn. JOHN Ruskin. „The Crown of wild Olive". 67.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 3