provincie Utrecht waar het Gemeentebestuur alle ontsierende Texacoborden deed ver dwijnen op grond dat de geheele Gemeente een landelijk karakter heeft. In een geval als het reclamebord te Bussum kan men veilig aannemen dat dit geheele district als „landelijk" is te beschouwen, niet als bebouwde kom zoodat het Gemeentebestuur op grond der Provinciale verordening op de ontsierende reclame zulk een bord kan weg werken. Onder bebouwde kom heeft men te verstaan, aaneen gesloten bebouwing, zoodat de districten van open bebouwing zooals die in de Gooische forensenplaatsen voorkomen, beschouwd kunnen worden als het landelijk deel eener Gemeente. Feitelijk hebben zoodanige plaatsen geen gemeentelijke reclameverordeningen noodig, tenzij zich in den omtrek van het station of op een andere plek der bebouwde kom een zoodanige ontsierende reclame gaat ontwikkelen dat voor deze kleine oppervlakte nog weer een Gemeentelijke verordening tegen ontsierende reclame noodig is. De Molens. Een belangrijk feit heeft zich voorgedaan met betrekking tot behoud der molens. De molenbouwer A. J. DEKKER heeft een zeer nuttige uitvinding gedaan voor de watermolens, dat zijn dus de molens die dienen voor polderbemaling en die in groote hoeveelheid in het Hollandsche polderland voorkomen. De uitvinding komt hierop neer dat het ouderwetsche scheprad geheel of op bepaalde tijden vervangen wordt door 3 verticale schroefpompen met verschillenden wateropbrengst. Het ver schijnsel doet zich dan voor dat bij zeer geringe windsnelheid en wanneer de windkracht het scheprad niet aan den gang kan krijgen men eerst de wieken met toebehooren zonder eenige tegenwerking kan laten draaien dan achtereenvolgens een of meer schroefpompen inschakelt. Dit systeem is toegepast aan den molen in den polder Waardenburg in Gelderland en het resultaat is verrassend geweest. Bij de officieele beproeving deed zich het aardige feit voor dat dicht in de omgeving een schepradmolen met volle zeilen stilstond doch de Waardenburgsche molen zoodra de rem gelicht werd eerst onbelast begon te draaien en binnen enkele minuten met ingeschakelde pompen een ferm waterverzet gaf, voor het geval dat zich hier voordeed 90 M.3 per minuut meer dan het dubbele van wat een scheprad bij gelijke windsterkte uitslaat. Zoo ge zegd stond de andere molen door gebrek aan wind op hetzelfde oogenblik stil. Dit geval trekt zeer de aandacht. Dezer dagen bezocht de Minister van Waterstaat ver gezeld van hoofdambtenaren, ingenieurs en het bestuur van de vereeniging „De Hol landsche Molen" van wie deze zaak is uitgegaan, den molen en het geheel schijnt een keurigen indruk gemaakt te hebben. De watermolens in Nederland maken dus een zeer goede kans dank zij de uitvinding van den molenbouwer A. J. DEKKER. Grachtdemping. De dorpen op de Zuid-Hollandsche eilanden en speciaal Flakkee hebben een eigen plattegrond zijnde: de kerk in het midden, een cirkelvormige ring gracht en eromheen de bebouwing. Hiervan waren op Flakkee zes voorbeelden, te weten: Middelharnis, Sommelsdijk, Ooltgensplaat, Dirksland, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. De dorpen Middelharnis^-Sommelsdijk boden bovendien uit een stedebouw kundig oogpunt bezien de merkwaardigheid dat zij in plattegrond tweelingdorpen waren, symmetrisch gelegen aan den hoofdweg. Te Middelharnis was de ringgracht gedempt en te Sommelsdijk kon men zien hoe fraai Middelharnis vroeger 'geweest moest zijn. Voor enkele jaren besloot de Gemeenteraad van Sommelsdijk de ringgracht te dempen en ondanks het verzet van verschillende richting is dit toch gebeurd. Nu besloot dezer dagen de Gemeenteraad van Ooltgensplaat tot iets dergelijks en wanneer men iets doet moet men het goed doen en derhalve besloot de Raad met algemeene stemmen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 2