wel een lange reeks van jaren duren zal alvorens in elke provincie een zoodanig ^geoutilleerd kantoor aanwezig is, dat daar alles binnenkomt en verbeterd wordt wat in die provincie aan wanproducten gepresteerd wordt. De hierbij gevoegde prentjes zijn een greep uit het vele. Vrijwel dagelijks komen van heinde en verre en ook wel van dichtbij slechte bouwplannen binnen, door de Burgemeesters of Gemeentebesturen ons toegezonden. Ons Adviesbureau maakt dan een verbeterd project onder de zinspreuk: niet duurder en vlug. Want de ervaring leerde ons niet alleen dat men slechts iets bereikt wanneer men de plannen gratis of nagenoeg gratis maakt, doch ook dat men ze door de wijzigingen niet duurder moet maken en vooral den bouw niet vertragen moet, dus de plannen direct na ontvangst in behandeling moet nemen en in enkele dagen afdoen. Immers, de meeste patiënten wachten tot het laatste oogenblik. Soms zelfs is de boodschap erbijde kozijnen zijn al klaar of de fundeering is al gereed en dan kost het heel wat tact om met een zoet lijntje toch gedaan te krijgen dat de voorgenomen wanprestatie niet tot stand komt. v Bovenstaande 'regelen zijn in hoofdzaak op papier gezet om de Gemeentebesturen die nog niets doen om de Bouwkunst in hun Gemeente te verbeteren, ertoe te brengen zich tot ons of een der Provinciale Adviesbureaux te wenden. Men vergete niet dat wat aan den openbaren weg gebouwd wordt niet meer beschouwd dient te worden als volslagen particulier eigendom, doch dat het uitwendige van een huis in zooverre gemeenschapsbezit is, dat het~niet toelaatbaar geacht kan worden voor één huis heel een dorp of landschap te bederven. Gemeentebesturen die iets willen doen om een eind te maken aan de totstand' koming van velerlei wanstaltigheden in hun Gemeente, gemaakt door halve vakmenschen die zich bewegen op den zelfkant van het architectenberoep, deze Gemeentebesturen zenden vrijmoedig zulk een wanprestatie bij ons in. De rest komt wel in orde. DE HAARLEMSCHE COMMIEZENHUISJES IN MEMORIAM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 10