Verder opent het blad als ruilmateriaal de gelegenheid nota te nemen van wat de buitenlandsche organisatiën doen. Uit deze buitenlandsche publicatiën, voornamelijk de Zweedsche, Duitsche, Belgische, Zwitsersche, blijkt, dat men daar op vrijwel dezelfde moeilijkheden stuit als hier te lande. Adviesbureau. Door meerdere bekendheid van Heemschut's adviesbureau, door het ontwakend besef dat het uitwendig aanzien van een huis een algemeen belang is, door medewerking der Provinciale Besturen zenden steeds meer Gemeentebesturen de ingekomen en voorgenomen wanprestatiën hunner bouwende inwoners om advies. Het getal groeit snel. Ware het niet dat verschillende Provinciale Adviesbureaux ontstaan, de stroom zou niet te verzwelgen zijn. Het aantal grootere en kleinere bouwwerken waaromtrent sedert de laatste Jaarvergadering „geadviseerd" werd, nadert het aantal werkdagen. Gelijk de padvinders in den knoop in de das „een goede daad per dag" gesymboliseerd hebben, zoo heeft ook Heemschut zijn „knoop in de das". Een huis per dag Dit is in hoofdzaak wat aan het Secretariaat over het afgeloopen jaar geschiedde. Moge dit gesloten worden met een dankbetuiging aan de Openbare Besturen, voor namelijk verschillende Provinciale Besturen en Gemeentebesturen, die op zoo juiste wijze ons doel en streven wisten te begrijpen en te bevorderen en verder aan de vele particulieren van heinde en verre, leden, correspondenten, die steeds onvermoeid bereid waren te waarschuwen wanneer gevaar dreigde of inlichtingen in te winnen en te verstrekken waar dit noodig was. De Secretaris, A. A. KOK. DE VOORGENOMEN VERBREEDING VAN DEN RIJKSSTRAATWEG TUSSCHEN ALKMAAR EN HEILOO. Toen in den Napoleontischen tijd de Rijksstraatweg welke Alkmaar met Haarlem verbindt, werd aangelegd, werd voor het grootste gedeelte van het traject AlkmaarHeiloo gebruik gemaakt van een der lanen van het landgoed „Nyenburg". Thans is dit traject het eenige stukje van den Ri|ksweg Haarlem.Alkmaar, dat niet alleen zijn landelijk karakter heeft behouden doch daarenboven uitmunt door natuurschoon. Nu de Rijkswaterstaat bezig is aan de verbreeding van den Rijksweg tusschen Haarlem en Alkmaar, komt ook het bovengenoemde stuk weg voor die verbreeding in aanmerking, te eerder omdat de beide zijden van den weg niet of nagenoeg niet bebouwd zijn e'n dus verbreeding zooveel gemakkelijker en goedkooper is dan bij een traject waar één of beide zijden van den weg bebouwd zijn. Nu kan uit den aard der zaak geen bezwaar bestaan tegen wegverbetering en verbreeding; wel echter moet bezwaar gemaakt worden indien aan een dergelijke verbetering en verbreeding, geheel onnoodig, natuurschoon wordt opgeofferd, zooals hier, naar te vreezen is, staat te gebeuren. De Vereeniging „Oud Alkmaar" gevestigd te Alkmaar, is de eerste geweest welke in het publiek tegen bovenvermeld voornemen heeft geprotesteerd en wel door het zenden van een uitvoerig request aan H. M. de Koningin, welk request toen door de meeste groote dagbladen werd opgenomen. De Vereeniging wees er daarbij op, hoe een zeer groote verbetering zou kunnen worden verkregen, indien rijwiel- en wandel-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 8