het aardige geveltje Maerland in den Briel, de herstelling der gevels aan de Nieuw- markt te Amsterdam,,de fraaie gevels aan de Mient te Alkmaar. Zoo nu en dan werd een duit in 't zakje gedaan voor 't zuiver houden der Nederlandsche taal. 't Wordt toch te gek wanneer een wijzerplaat van een klok een cijferblad heet en met de afzending wordt gewacht tot afroep onder opgave van de doormeter. Wat blijft er over van 't Nederlandsch idioom? De Nieuwkoopsche plassen hebben Heemschut's aandacht. Voorloopig schijnt het nog voorbarig te gaan strijden voor 't behoud, van dit stuk Neerlands schoonheid dat met vuilnisdemping wordt bedreigd. Een aardig kerkinterieur, dat van de vroegere Remonstrantsche kerk van Bleiswijk, bleek niet te redden. Te Leiden werd bij Raadsbesluit besloten het Levendaal niet te dempen; Heemschut had daarvoor een adres gezonden. De historie van het Poirtershuisje te Groningen is voldoende bekend. Het huisje blijft behouden en zal hersteld moeten worden, 't Is een zware patiënt voor eiken dokter voor oude gebouwen. Doch een verheugenis dat, terwijl het voorgeslacht zonder protest de fraaiste monumenten sloopte wegnemen heette dat toen een huisje als dit behouden kan blijven. Welk een vooruitgang in eerbiedsbesef voor de nalatenschap van 't voorgeslacht! De fraaie uitgave van „Ons Eigen Land" door den A. N. W. B. dient in de annalen van 1926 vermeld. Het Amsterdamsche Pesthuis is ondanks het Raadsbesluit tot afbraak nog niet gesloopt. Amsterdam heeft nu een monumentenverordening. Maakt men een lijst van monumenten welke voor openbare bescherming in aanmerking komen, dan zou dit bouwwerk er ongetwijfeld op komen. Men moest zulke bouwwerken inplaats van ze af te breken een eereplaats geven. De boomen van den Willemsparkweg dienen ook gememoreerd; ze blijven gespaard. Vermelden wij verder de belangrijke vergadering in de groote zaal van het Koloniaal Instituut, waar een pleidooi gehouden werd voor het behoud van bosschen en buitenplaatsen in Nederland. De pogingen van inwoners van Harlingen om fraaie grachtjes te doen dempen liepen op niets uit; het Gemeentebestuur heeft zich krachtig tegen die demping verzet. Vele wegvraagstukken met boomen kwamen aan de orde zooals de fraaie weg BrouwershavenZierikzee, de allee Alkmaar.Heiloo om niet te spreken van de gashistorie der Middachter-allee waarvan Heemschut maar afgebleven is. Zonder dat men er veel over hoort gaan inmiddels twee hoogst ergerlijke zaken voort, tot schande van de natie: de afgraving der duinen tusschen Noordwijk-Katwijk en de afgraving van den St. Pietersberg in Limburg. Heemschut weet niet meer hoe in deze te handelen; alle bedenkselen zijn uitgeput. Doch laat ons beter het oog gericht houden op nieuwe vraagstukkende Rijnbrug te Arnhem, de Waalbrug te Nijmegen, de IJsselbrug te Deventer, vraagstukken zoo belangrijk, dat het wel en wee der schoonheid van Nederland er krachtdadig aan verbonden is. Maandblad. Het Maandblad, nu in zijn vierden jaargang, blijkt een onmisbaar publicatiemiddel te zijn, zoowel een band tusschen de leden als een gelegenheid om zich vrij te uiten. Zoo reeds gememoreerd werd, is het vooral de pers die de materie weder verder draagt, een onschatbaar middel om de publieke opinie te bewerken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 7