bedanken, overlijden of andere reden. Ook het aantal donateurs nam toe. Dit kwam op 25. Deze donateurs zijn grootendeels Gemeentebesturen, aangetrokken door het werk van het Adviesbureau. Ook voegden zich weder twee Provinciale Besturen bij het getal der donateurs, een medewerking welke niet genoeg te waardeeren valt. Het getal der aangesloten Vereenigingen, der eigenlijke leden, nam uiteraard slechts weinig toe omdat vrijwel alle Vereenigingen in Nederland, welke voor aansluiting bij Heem schut in aanmerking komen, reeds lid zijn. Dit jaar kwamen erbijde Vereeniging Oud-Alkmaar te Alkmaar en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Zierikzee. Belangrijkste zaken. Het Secretariaat kreeg een steeds meer omvattende taak door de veelvuldige en uiteenloopende zaken welke naar voren kwamen. De Maasbrug van Maastricht had de volle belangstelling; de kans voor behoud staat thans niet slecht. Een fraaie woonhuisgevel van Ameland werd met Heemschut's en anderer mede werking hersteld; hiervoor komt den architect D. MEINTEMA te Leeuwarden een bedankje toe. Medewerking werd verder verleend het fraaie standerdmolentje van Kloosterzande in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te behouden. Voor het behoud der Commiezenhuisjes te Haarlem werd gedaan wat mogelijk is. Ze zijn dezer dagen gesloopt voor verkeerseischen. Ze hebben f 99.995 per stuk opgebracht en Haarlem heeft een historisch monument minder. De vesting Naarden en de vesting Willemstad zijn zeer het behoud waard. Er is bezig een Stichting of iets van dien aard te ontstaan, zich ten doel stellende niet alleen het behoud dezer historische monumenten, doch ze als bezienswaardigheid nader tot het Nederlandsche volk te brengen. Tegen de leelijke en ontsierende reclame zoowel in de steden als in het landschap werd fel gestreden en menig bord weggewerkt. Het Rokinvraagstuk had natuurlijk Heemschut's aandacht. Wat te doen? Nog een adres bij de vele? Het Bestuur wacht nu af, nu zoowat ieder zijn meemng gegeven heeft. Hoe wonderlijk dat er onder de menschen die iets te zeggen hebben over de schoonheid van Amsterdam nog zijn die zóó weinig begrijpen en voelen van de historie van Amsterdam. Medewerking werd verleend aan „het lofwaardig streven der Vereeniging -de Hollandsche Molen om den .fraaien korenmolen de Roos te Delft te behouden. Als een vreugdemonument, tintelend van kleur, kan elk Nederlander nu den herstelden molen uit den trein Den HaagRotterdam zien; de Vereeniging heeft nu nog behoefte aan bijdragen tot herstel van de aardige huisjes aan den molen palende en met dien één monument vormende. Vermeld dient het fraaie werk der Vereeniging Hendrick de Keyser, die her- en derwaarts in Nederland belangrijke oude gevels voor ondergang behoedde. Als een greep uit het vele goede werk dier Vereeniging zij herinnerd aan wat te Blokzijl gebeurde. Daar was door een feilen brand een geheele rij fraaie gevels, een geheele straatwand zoodanig gehavend, dat er geen redden aan scheen. De Vereeniging Hendrick de Keyser kocht deze huizen en meteen nog een sierlijk hoekhuis, deed de zes gevels restaureeren en het interessante stadsbeeld is niet alleen behouden doch zelfs zeer verbeterd bij vroeger. Noemen we verder als het werk dier Vereeniging

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 6