paden werden aangelegd achter de bestaande boomenrij, langs den Westelijken kant van den weg. Dat er werkelijk gevaar bestaat, moge blijken uit de hierbij gereproduceerde foto's. Op het weggedeelte weergegeven door de eerste afbeelding zullen, volgens de plannen van den Rijkswaterstaat, zoowel ter linker als ter rechter zijde van den weg, de prachtige rij zware beuken worden geveld. De tweede afbeelding geeft een weggedeelte waarop volgens den Rijkswaterstaat „de beplanting ontbreekt", tegelijkertijd echter wil men de geheele rij woudreuzen, links van den weg, vellen. Dan wordt bedreigd de vijverpartij van het huis „Nyenburg" welke, zouden de plannen van den Rijks waterstaat werkelijkheid worden, gedeeltelijk moet worden gedempt en verlegd, geen rekening houdend met de zeer intieme schoonheid van den aanleg van het vroeg-18e- eeuwsch landgoed „Nyenburg". Het zou uitermate te bejammeren zijn indien de plannen van den Rijkswaterstaat ongewijzigd werden uitgevoerd en Heemschut vertrouwt dan ook, dat verbetering en verbreeding van den Rijksweg zal worden uitgevoerd zonder natuur- en historisch schoon te schaden, zooals in dit geval mogelijk is. BESCHERMING VAN WINDMOLENS. De strijd voor het behoud der windmolens wint veld! Dezer dagen bevatten de bladen de volgende belangrijke mededeeling: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen van polders en waterschappen in deze provincie een circulaire gezonden, waarin zij in verband met het feit, dat er den laatsten tijd tal van windbemalingen vervangen zijn door mecha nische bemalingsinstallaties, tot schade van het landschapsschoon en zonder dat de waterstaatkundige belangen steeds dit offer eischen, meedeelen, dat zij voornemens zijn, bij plannen tot vervanging van een windmolen door een mechanische bemalings installatie, in gevallen, waarin hun dit gewenscht voorkomt, een onderzoek te doen instellen naar de bemaling van het betrokken gebied en daarbij de vraag onder oogen te zien, of de belangen van dat gebied doorvoering van de plannen noodzakelijk maken Aan de hand van de uitkomsten van zoodanig onderzoek zouden Gedeputeerde Staten dan de betrokken besturen eventueel van raad kunnen dienen. Om nu een onderzoek, als door Gedeputeerde Staten bedoeld, tijdig mogelijk te maken, verzoeken zij in voorkomende gevallen ten spoedigste en zoo volledig mogelijk van zoodanige plannen op de hoogte te worden gesteld. Een eeresaluut aan het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 10