worden tot een straat met leelijke gevels. Heemschut zond een adres in dezen zin. Blijkens courantenberichten zullen waarschijnlijk de boomen blijven staan. Groningen. Het Poirtershuisje is voorloopig gered, d.w.z. de Raad besloot het te laten staan en een' bedrag beschikbaar te stellen om het op te knappen. Het huis van den Bengaalschen Zichterman is verkocht. Dit is een laat-18de- eeuwsch woonhuis van groote afmeting, dat een uit Bengalen terugkomend koopman liet bouwen en op fabelachtig rijke wijze deed-inrichten. Het heeft in den loop der tijden wel wat verloren door verdwijnen van interieurs en van hel middenrisaliet in den gevel. Dit laatste vertoeft in Groningen's museum en zal misschien nog wel op zijn oorspronkelijke plaats terug te brengen zijn. Nu is het bezit door veiling verdeeld en in verschillende handen gekomen. De greep was te groot voor een Vereeniging, De eenige mogelijkheid zou wellicht geweest zijn bestemming voor een openbaar doeleinde doch dit is niet geschied. Harlingen. Daar wil men op twee plaatsen tegelijk mooie grachtjes dempen en ook dreigt daar een fraaie molen te verdwijnen. Hierover staat eldeis meer uitvoerige vermelding. Delft. De molen de Roos welke de Vereeniging „De Hollandsche Molen" aan kocht met behulp van veel belangstellenden wordt nu hersteld om weer als korenmolen verhuurd te worden. Ook het aardige woningcomplex bij den molen wordt gerestaureerd. De Ver. „De Holl. Molen" heeft behoefte aan bijdragen voor dit doel. Naarden. Bestuurderen van verschillende vereenigingen kwamen bijeen om te overleggen op welke wijze de fraaie vestingwerken van Naarden en wat daarbij be hoort gespaard kunnen worden. In de bladen stond dezer dagen een artikel, dat nier beter is aan te duiden dan als zeer voorbarig en daardoor onjuist. Dit is jammer omdat daardoor onnoodig misverstanden worden verwekt. Valkenburg. Elk echt Nederlander kent de twee waterraderen in de Hoofdstraat welke door Valkenburg gaat en het complex van vier sluizen in de Geul dat hierbij behoort. Dat geheele geval, sluizen en watermolens is in gevaar. Welk een jammer zou het voor Zuid-Limburg zijn wanneer dit aardige complex zou verdwijnen. Schouwen. De straatweg BrouwershavenZierikzee slingert op z'n Zeeuwsch in rare bochten en heeft hier en daar prachtig geboomte, vooral bij de buitenplaatsen van Schuddebeurs. Jammer genoeg zal voor het verkeer een deel van dit geboomte moeten vallen, hoewel men zoo zeggen zou dat er op 't eiland Schouwen van Brouwershaven naar Zierikzee niet zjilk een angstwekkend groot en druk verkeer kan bestaan. De zaak is nog in behandeling. De boomen. Er bestaan wettelijke bepalingen waarvoor men voor den aanleg van electrische kabels en dergelijke werken bepaalde vergunningen noodig heeft om boomen en andere zaken op te ruimen. Dit vraagstuk kwam o. a. nuttig aan den dag toen in het vorig jaar de fraaie boomlanen langs den straatweg UtrechtArnhem aan de orde waren, toen genaamd de Stichtsche Lustwarande. Nu kwam dezer dagen in de Tweede Kamer in behandeling het ontwerp-wêt tot opheffing van privaatrechtelijke belemme ringen waardoor de boomen een slechte kans maakten, d.w.z. onverhoeds geveld konden worden. Enkele Kamerleden vestigden de aandacht op dit punt en Heemschut adresseerde. Blijkens dagbladberichten is bereikt wa,t gewenscht werd. Adviesbureau. Om een begrip te hebben wat in- en uitgaat, zijn sedert 1 Januari '27 door het adviesbureau van den Bond Heemschut 54 stuks bouwplannen behandeld waarbij men van minstens de helft kan zeggen dat de totstandkoming van een wan product is verijdeld en een fatsoenlijk huis daarvoor in de plaats werd gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 3