DE OUDE BOUWWERKEN VAN WILLEMSTAD. Den lezer is de geschiedenis der vesting Willemstad bekend, gelijk deze in 't Maand blad van Oct. '26 door den Heer SCHUKKING le aanw. Ing. en Kapitein der Genie is beschreven en toegelicht met enkele foto's en teekeningen. Het ligt nu meer in de bedoeling een overzicht te geven van den toestand der bouwwerken, zooals deze thans zijn en wat er aan verknoeid is. Wanneer men 't stadje' van de havenzijde binnentreedt ziet men voor zich het Raadhuis met toren en de parade. Dit gebouw, eens in zuivere lijnen en stijl opgebouwd, trotseerende de Spaansche en Fransche kanonskogels kon de vernielzucht der leeken niet ontvlieden. Waar zijn de kruisramen met hun glas in lood, hun mooie termijnbogen waar de mooie hoofdingang en de roode baksteen? Het heeft plaats moeten maken voor stijllooze ramen en deur. De Holl. baksteen heeft men aan de voorzijde een Zaterdagskleed aangedaan in den vorm van een laag cement voorzien van groeven, rustieke blokken voorstellende. Dat het mooi was, geloof het gerust, want ieder jaar moest en moet men nog den gevel sausen en krijgen plint en sokkel een versche zwarte kleur. Hoe misvormd is de Raadzaal, door de wanden met geprepareerd linnen te bespannen. De toren, eenmaal versierd met een sierlijk tentdak, vermoedelijk door den Gemeente architect timmerman of metselaar, in dien zelfden tijd vernieuwd en verbouwd tot een recht tentdakje met een luttel ijzeren hekje er omheen. De zonnewijzer en een gevelsteen zijn verdwenen. De zandsteenen hoekblokken worden nog steeds ieder jaar gesausd. Dit alles vervormd en verknoeid door z.g. bouwkundigen, laten we liever zeggen leeken, die het ambacht van architect uitoefenen, echter zonder eenig gevoel voor de schoone bouwkunst en veelal zonder eenige kennis der bouwkunst. Hoe ziet men met weemoed de vernieling voortgaan. De parade is onlangs verwoest door een tramlijntje. Hoewel er ernstig gestreden is voor 't behoud, mocht niets baten. Enkele gevels van particuliere huizen vertoonen nog een herinnering aan een trapjes gevel en boogvullingen, doch de meeste gevels zijn geheel misvormd door den nieuweren stijl Alleen staat er nog de N. Herv. Kerk ongeschonden, met den toren, welke in vierkanten vorm opgebouwd ter hoogte van de kerk is afgewerkt met een tentdak. Deze toren schijnt niet voltooid te zijn, gezien zijn breeden omvang beneden. Ver moedelijk zal geldgebrek het verder opbouwen verijdeld hebben. Gaan we verder dan vinden we 't voormalige Jachthuis van Prins MAURITS, thans dienstdoende voor marechaussée kazerne. Ook hieraan is de pleistercement niet gespaard, alsmede de kunst van 't uitbreken der ramen, welke vervangen zijn door "nieuwere modellen. De kazerne der artillerie wordt thans gesloopt, doch gelukkig heeft deze weinig kunst waarde. Hoe zal 'tnu straks gaan*met de wallen? Zouden deze ook moeten verdwijnen, of zal de Regeering en Gemeente deze bewaren voor 't nageslacht? Het is te wenschen, doch nu reeds ziet men de spade hier en daar blinken boven en langs de taluds. Het Departement van Oorlog heeft deze wallen enkele jaren geleden verpacht voor't gras gewas en beweiding. Nu ziet men er hier en daar tuinen aanleggen en worden de wallen zoo zoetjes aan een groote molshoop. Zoo ziet men, dat in het oude historische stadje weinig ongeschonden bewaard is en moet er nu getracht worden te redden, wat er nog te redden valt, waarvoor Rijk en Gemeente in de eerste plaats hunne mede werking moeten verleenen. Mochten wij nog eens eenmaal zien de restauratie van Raadhuis en kazerne, opdat wij weer tot hun oude schoonheid konden opzien. Wel is een klein lichtpuntje in de duisternis, het Gemeentebestuur heeft thans een welstandsbepaling in haar bouwverordering opgenomen, opdat althans wat er nieuw komt onder zekere controle kan staan. Er moet echter nog gewaakt worden Willemstad, Jan. '27. C. DE ROOY, Architect.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1927 | | pagina 9