De Gemeente Oisterwijk trad toe als lid, wat ons verheugde vooral omdat in dit vennen-district de verbetering der bouwkunst een dankbaar onderwerp is, De A.N.W.B. verzorgde een prachtuitgave „Ons eigen land"; een betere reclame in den strijd voor behoud der schoonheid is niet denkbaarhiervoor onzen grooten dank Het Staatsboschbedrijf verzorgde een merkwaardige en fraaie uitgave over de Zandverstuivingen bij Kootwijk. De Reeuwijksche Plassen schijnen voorloopig nog geen gevaar te loopen; het Provinciaal Bestuur van Z.-H. gelastte een nieuw onderzoek naar de bodemgesteldheid der Plassen. Zoo is er velerlei. Het Adviesbureau had soms moeite den aanvoer misproducten te verwerken. Het is hoogst merkwaardig te zien wie in Nederland het zoo al aandurft een huis te bouwen. En dan te weten, dat er een mooi ambacht bestaat dat architect heet. We moeten van dat rommeltje noodig eens een tentoonstelling houden. Niettemin blijven de Gemeentebesturen vrij om de bij hen ingediende wangedrochten „om advies" te zenden, wat in den regel beteekent: doen vervangen door een nieuw ontwerp. De Secretaris. HET BEDREIGDE POORTERS- OF PORTIERSHUISJE AAN HET BINNEN DAMSTERDIEP TE GRONINGEN. In de eerste twee afleveringen van „Sprokkelingen in Nederland" zijn de belangwekkende overblijfselen van Nederland's vestingbouwkunde afgebeeld; de poorten van Hoorn, Enkhuizen, Amsterdam, Alkmaar, Leiden, Gorkum, Vianen, Dordrecht, Schoonhoven, kortom Van vrijwel alle steden van Nederland. Nagenoeg elke Nederlandsche stad van beteekenis heeft herinneringen aan hare vroegere verdedigingswerken bewaard. Voor Groningen volgen op de schitterende reeks afbeeldingen in, genoemd werk de Binnen A poort, de Heerepoort en de Boteringepoort met de gebruikelijke toevoeging voor deze stad, dat de gereproduceerde werken niet meer ter plaatse behoeven te worden gezocht. Van Groningen's vestingwerken rest niets meer; geen enkel bouwwerk; alleen een onbeteekenend brokstukje van den wal zonder meer aan den Noord-Westelijken kant der stad, dat sedert de ontmanteling in het Noorderplantsoen is opgenomen. Van hetgeen eens met de verdedigingswerken in onmiddellijk verband stond is alleen het hiernevens afgebeelde gebouwtje bewaard. Aan het Oostelijk einde van het z.g.n. Binnen-Damsterdiep gelegen, diende het gedurende de 17e, 18e en een groot deel der 19e eeuw tot woning van den bescheiden autoriteit, die o. a. met de bewaking van den toegang van het- Damsterdiep naar de stad was belast. Op de bekende kaart van HAUBOIS van het midden der 17e eeuw, waarop de stad in vogelvlucht is afgebeeld, ziet men dit, niet lang na 1600 gebouwde huisje, afgebeeld. Met de achterzijde stond het onmiddellijk tegen den wal gebouwd. Zooals het plaatje eenigermate vermag te zeggen, gaat van deze laatste indirecte herinnering aan de voormalige verdedigingswerken met hare entourage eene bijzondere bekoring uit. In de volledige weergave daarvan schiet de fotografische reproductie tekorthet totaalbeeld der omgeving, het Binnen-Damsterdiep met zijn handelsbeweging is niet onbelangwekkend, althans voor Groningen niet; het bedoelde huisje op zichzelf vormt evenwel aan den ingang der stad een bijzonder harmonieus en typisch geheel. In buitengewone mate heeft dit, bovendien het doodloopende water met de kaden, op zoo fraaie wijze afsluitende gebouwtje tot het gemoed gesproken. Tallooze malen hebben hierdoor kunstenaars zich geïnspireerd gevoeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 4