f nog eens t,en doel gestaan aan een vijandelijke overrompeling, zooals blijkt uit een brief aan de Staten-Generaal van 15 September 1631., toen de Spaansche Armada het voornemen had, de stad onverhoeds aan te tasten. De onderneming werd echter bijtijds door het kloeke optreden van „de oorlochschepen van deze Staat" verijdeld (zie Kronijk Hist. Genootschap Utrecht, 5e jaargang 1849 blz. 287). Overigens had de vesting in tijden van oorlog een goeden naam, als bewijs waarvan o. m. moge gelden, dat de Engelschen (als Bondgenooten der Republiek) bij krijgstochten in Brabant en Vlaanderen in haar haven hun krijgsvolk ontvingen en bij terugkeer er weder inscheepten. Zoo gingen ook „de Hessennassausche troupen en Artillery, welke in den jaare 1776 ten dienste van Groot-Brittanje, tegen de Provintialen in America gezonden wierden, in de Willemstad derwaards scheep" (V. OLDENBORGH blz. 17). In 1809 verkeerde de vesting in staat van beleg, in 1830 en 1870, alsmede van 1914 tot '18 was zij in staat vari verdediging en bezat een groot garnizoen, doch nadien is het met hare militaire beteekenis geleidelijk berg-af gegaan. 1 September 1922 werd zij door het garnizoen verlaten, in 1924 vertrok de Opzichter van fortificatiën, in 1925 de Magazijnmeester der Artillerie en tenslotte is dit jaar de algeheele opheffing als vesting .gevolgd. Belangrijkste gebouwen. Van de militaire gebouwen (destijds onafscheidelijk onder deel van de vesting) verdienen vermelding: het Gouvernement, in 1623 door Prins MAURITS als jachtverblijf (het z.g. Prinsenhof) gebouwd, later woning van den Gouverneur der vesting, vervolgens hospitaal en thans kazerne voor een brigade Kon. Marechaussee het Arsenaal aan de Haven, in 1794 gebouwd ter vervanging van het oude Magazijn, dat vermoedelijk iets meer stadwaarts stond (zie afb. 1); de Kazerne, blijkens een aanwezigen gevelsteen en V. OLDENBORGH (blz. 10) in 1748 „zeer proper" gebouwd, doch thans uiteraard van bestemming en ten deele reeds van eigenaar veranderd; de voormalige 'Wachthuizen aan de Land- en Waterpoorten, beide vermoedelijk reeds van zeer ouden datum en door hunne karakteristieke galerijtjes te herkennen. WfJ+ZtEJW STj4J3 uzi' tis Jttat 7743 AFB. 8. GEZICHT OP WILLEMSTAD IN DE ACHTTIENDE EEUW.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 9