niet de huisjes. Hiervoor zijn verschillende mogelijkheden aangegeven, leiden van 't verkeer in één richting en ook kwam iemand met de gedachte dóór de huisjes een voetpad te maken. In ieder geval zijn alle mogelijkheden niet uitgeput, zijn we nog lang zoo ver niet, dat de Haarlemsche Commiezenhuisjes bepaald dringend en absoluut noodig weg moeten. De verdwijning zou niet alleen een verlies beteekenen voor de kunstgeschiedenis van Nederland, doch zeer tot schade zijn van het stadsbeeld ter plaatse. De afbeeldingen geplaatst in het Decembernummer 1925 van ons blad geven daarvan een indruk. el 't belangrijkste wat in dit korte tijdperk van eene maand voorviel was de vergadering, op initiatief van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten en den A. N. W. B. in de gehoorzaal van het Koloniaal Instituut gehouden, teneinde te trachten paal en perk te stellen aan de verdere vernieling van de bossehen en buiten plaatsen in Nederland. Een hoogst belangrijke zaak. Geen plaatselijk belangetje doch een nationaal belang, voor nu en voor 't nageslacht. Heemschut wil gaarne mede werken wat kan. Reeds menig object werd in den loop der jaren door bemiddeling van Heemschut gered. De laatste jaren echter bleek ten duidelijkste de onmacht van den goeden wil tegenover domheid en winstbejag, maar vooral tegen den grootsten vijand, de fiscus, die welwillende eigenaars van bossehen en buitenplaatsen tot verkoop noodzaakte, 't Is te hopen dat de in te stellen commissie iets bereiken zal. Het aardige huisje te Ameland, waar al meer een bericht over kwam, zal nu hersteld worden. Monumentenzorg zegde een bijdrage toe, de Vereenigingen Hendrick de Keyser, A. N. W. B. en Heemschut deden ieder wat en de architect MEINTEMA zal de leiding nemen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vroeg benoeming van een lid in de commissie voor de bestudeering van het vraagstuk van gewestelijke uitbreidings plannen in samenwerking met de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten; aangewezen is de heer Mr. P. G. VAN TlENHOVEN, bestuurslid van beide Vereenigingen. Voor het voormalig hospitaal te Haarlem schijnt nog een kans te bestaan. Illustratiën bij een artikel in de Oprechte Haarlemsche Courant van 3 Sept. 1926 geven duidelijk aan dat hier niet alleen iets te redden is, doch dat daarvan met kennis van zaken nog wel iets moois te maken is. Het Adviesbureau had druk werk, velerlei projecten kwamen voor herziening in waarbij de malste wangedrochten. Wederom gaven zich twee Geme€:ntebesturen op. Klachten kwamen in omtrent de voorgenomen normaliseering van Drentsche riviertjes. Dan haalt men uit zoo'n riviertje een bocht, de bochtige vliet met begroeide oevers wordt vervangen door een recht eentonig kanaal. In het district van de Oude Vaart wil men maar liefst 83 stuks van dergelijke bochten „normaliseeren". Als 't zoo doorgaat blijft er van de schoonheid van Nederland niets anders over dan rechte lijnen, papier en inkt. In de omgeving van Deventer gaat de houthakker als een razende te keer. Eerst het landgoed de Lathmer, toen eenige mooie lanen in de buurt en nu de rest,' in eens maar alles weg, alles vlak. Het dorpje Wilp, zoo fraai gelegen, wordt straks de eenzame in de zandwoestijn. WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 5