Het aantal Gemeentebesturen dat zich aanmeldt bij het adviesbureau neemt geleidelijk toe. De meesten worden als compensatie voor de genomen moeite donateur van Heemschut. In Haarlem besloot de Gemeenteraad een gebouwencomplex aan de Kfnderhuisvest af te breken voor de totstandkoming van een nieuw bouwwerk. Dit gebouwencomplex dat uiterlijk weinig aantrekkelijks heeft, is van merkwaardig historische waarde. Het is een brokstuk van het Magdalenaklooster in 1474 gesticht. De kapel is nog aanwezig en is dus een tijdgenoot van de Agnietenkapel te Amsterdam, welke van 1470 dateert en in 1921 gerestaureerd werd. Het gebouw heeft heel wat meegemaakt, is pesthuis geweest, arme kinderhuis, weeshuis, diaconiehuis, later kwam het in militaire handen en daar is het nu niet bepaald door opgeknapt. Wij geven nog gaarne in overweging de oude kloosterkapel te doen opknappen en voor een nuttig doel dienstbaar te stellen, alvorens daadwerkelijk tot slooping wordt overgegaan. Er zou weder een stuk geschiedenis van Haarlem door vernietigd worden. De Provinciale Staten stellen groot belang in Heemschut's werk. Sedert jaar en dag was de provincie Noord-Brabant reeds donateur. In het vorig jaar meldde zich de provincie Gelderland aan. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland verheugde ons met een schrijven vap gelijke strekking, terwijl nog een ander Provinciaal Bestuur, dat we nog niet mogen mededeelen, goedgunstige toezeggingen deed. Indien nu ook deze Provinciale Besturen hun invloed op de Gemeentebesturen aanwenden, gaan we den goeden kant op. Zoo men in de bladen heeft kunnen lezen, werden verschillende vestingwerken in Nederland als militair object opgeheven. Aller aandacht kwam daarbij op de vesting Naarden en men zou daarbij Willemstad vergeten. Willemstad heeft nog vrijwel compleet het vestingstelsel en ook daar is de vesting opgeheven. De gronden zullen Rijkseigendom zijn. Wij spreken den wensch uit, dat de Gemeente Willemstad de beschermende hand moge uitstrekken over de schoonheid van de vesting om te trachten hiervan te maken wat ervan te maken is. Het eerste noodige is daarvoor, dat men een project in bevoegde handen stelt. De lang voorbereide actie tot het behoud van bosschen en landgoederen in Nederland begint zichtbare gevolgen te verkrijgen. Teneinde in groote lijn tot daadzaken te komen, zal dezer dagen in het gebouw van het Koloniaal Instituut een bijeenkomst plaats hebben van de verschillende vooraanstaande organisatiën. Het is te hopen, dat in deze richting thans werkelijk iets bereikt mag worden, want het getal landgoederen in Nederland neemt steeds af. Jaarlijks worden er wel eenigen door Gemeentebesturen aangekocht en dan geheel of ten deele gespaard. Ook redde de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten verschillende prachtobjecten, doch met dit al verdwijnen vele buitenplaatsenhet gaat vrij snel. De ontsierende reclame wordt hier en daar krachtig beteugeld; een enkele brutale (een inktadres en een verzekeraar) ontsieren hardnekkig door hun borden schuren en huizen en wat niet al langs de spoorbanen van de provinciën (N.-H., Z.-H., Z., U.), die toch allen een Provinciale Verordening tot wering van dit storends hebben. Het schijnt moeilijk te zijn alle gevallen direct te achterhalen en dit vol te houden, waardoor het winstbejag 't nog wel eens van de schoonheid wint. Te Blokzijl verbrandde een gansche rij aardige huisjes. De gevels bleven vrij gaaf en de Vereenigingen zijn bezig deze oude gevels te redden en advies te geven omtrent den wederopbouw. Zoo is en blijft er veel werk te allen kant. Dè Secretaris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 4