Het Huis met de IJzeren Brug te Koog kreeg een zoodanig vonnis dat praktisch met de doodstraf gelijk staat; 'van hoogerhand werd de uitvoering verdaagd. Zoo zouden we nog door kunnen gaan, doch 't zou vervelend worden. Te Zwolle wil men, om de Ambachtsschool te kunnen uitbreiden in den nog gaven gordel van oude vestinggracht een stuk dempen; daarmede is natuurlijk de waterloop en de samenhang verwoest. Inplaats van het vraagstuk te geven, zooals door Heemschut werd geadviseerd, in handen vari een architect die het woord stede- bouw begrijpt, kon 't gebeuren dat het Provinciaal Bestuur van Overijssel dit voor nemen goedkeurde. Te Willemstad dreigde bederf van schoonheid door 't verlengen van een trambaan door de stad naar de rivier-aanlegplaats; ondanks protesten is 't toch geschied. Dat er vele molens sneuvelden behoeft niet vermeld; de couranten kunnen er wel een afzonderlijk hoofd voor reserveeren. Tegen de tijd dat het vraagstuk „motor en wind" goed bekeken is, zullen er niet veel over zijn. Dan kan men gaan „betreuren" wat geschied is. Het fraaie huis Ebbingestraat 40 te Groningen bleef gelukkig behouden. De Devel te Heerjansdam werd drooggelegd en er verdwenen fraaie molentjes. Het Bagijnhof te Breda, werd na velerlei machtsuitwisseling, van hoogerhand gered. De Universiteit van Tokyo zond een bedankje voor de van Heemschut ontvangen publicatiën als bijdrage voor de wederopbouw na de verwoesting. Met dankbaarheid dient het behoud van Zijpendaal bij Arnhem vermeld te worden. De Paaschberg te Ede bleef grootendeels gespaard door bemoeienis van het Gemeentebestuur. Heemschut gaf een advies inzake het Malieveld te 's Gravenhage. De ontsierende reclame gaf veel zorg. Vele zijn de bezoeken, de brieven, de adressen geweest, ten doel hebbende deze onwelvoegelijkheden te doen verdwijnen, soms met onverdeeld, soms zonder succes. Van het 650-jarig bestaan om 't zoo maar te noemen van Amsterdam nam het Bestuur .nota door het Gemeentebestuur op den daarvoor gestelden dag te complimenteeren. Het afgraven van de fraaie duinen tusschen Noordwijk en Katwijk gaat voort; de aannemer heeft een contract. De Amsterdamsche Rokindemping schijnt nog niet „af" te zijn; men bezinne zich nog even! Een voor Amsterdam belangrijk feit is de instelling der Schoonheidscommissie met bevoegdheid over nieuwbouw, over de monumenten en de reclame. De stof schijnt te uitgebreid te zijn dat men van de resultaten reeds iets bemerkt; de reclame gaat althans vrijmoedig voort de stad te bederven. Van de Havenkazerne twee goede oude gevels te Geertruidenburg, welke voor afbraak geveild werd, is niets meer vernomen. De gevels staan er nog. Dit is een extract uit de groote hoeveelheid. Vele adviezen werden verstrekt aan Gemeentebesturen omtrent den tekst van en de ervaring met reclameverordeningen, monumentenverordeningen en welstandsbepalingen. Bij herhaling komt van hier of daar bericht dat in die richting iets geregeld is. Soms is dit het onmiddellijk gevolg van een poging van Heemschut; soms is de bron niet te vinden. Men bedenke echter dat de „welstandsbepaling" naar den tekst zooals deze zeker in honderd Gemeenten van Nederland voorkomt voor lange jaren door Heemschut is geredigeerd en uitgevonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 6