JAARVERSLAG Voor het Jaarverslag zou de Secretaris kunnen volstaan met te verwijzen naar de gebruikelijke rubrieken in ons Maandblad. Dit zou echter een te verwarde lectuur bieden. Vandaar dit korte overzicht der gebeurtenissen. Het Bestuur werd aangevuld door de benoeming van Dr. Ir. D. F. SLOTHOUWER als afgevaardigde van den B.N.A. (Bond van Nederl. Architecten). Voor dit 16e Bestuurslid was zoowaar een Statutenwijziging noodig. Bezoekers der vorige Leden vergadering zullen zich de séance herinneren van den notaris, de getuigen, het gezegeld protocol en wat dies meer zij om één woordje aan de Statuten toe te voegen. Na vele maanden overleg is welwillend op ons eerbiedig verzoek gunstig beschikt. In den loop van het jaar bedankte de heer D. F. TERSTEEG wegens drukke werkzaamheden voor het lidmaatschap van het Dagelijksch Bestuur. Den heer TERSTEEG, die van de'oprichting van Heemschut, in 1911, Bestuurslid was en vele nuttige adviezen speciaal op zijn vakgebied uitbracht, dient den dank van den Bond Heemschut gebracht te voorden. Het ledental van Heemschut nam belangrijk toe, d. w.z. het getal der buitengewone leden. Het aantal gewone leden, de aangesloten Vereenigingen blijft vanzelf vrijwel stationnair. Het getal donateurs groeide belangrijk, in hoofdzaak doordat verschillende Gemeentebesturen zich aanmeldden om met meer vrijmoedigheid van het Adviesbureau te kunnen gebruikmaken. Hoewel de toename verheugend is, dient gezegd, dat het ledental nog zeer laag is. Ziet men de leden-aantal-cijfers van buitenlandsche organisatiën, dan vindt men daar oogenschijnlijk veel grootere belangstelling. Toch is dit niet zoo, omdat hier de een meer voelt voor natuurmonumenten, de andere meer voor architectuur, oudheden, molens, gevelsteenen en zoodoende tal van menschen van meerdere Vereenigingen lid zijn en wel degelijk indirect hun deel bijdragen. Een specialisatie als hier te lande is elders ongekend en wellicht wordt quantitatief bij ons het meest bereikt. Niettemin is hier een opwekking tot medewerking om het ledental te helpen vergrooten op haar plaats. Velerlei zaken passeerden het Secretariaat.Aan het een werd veel arbeid besteed, het andere liep als vanzelfhet een slaagde schitterend, het ander liep op een droevige teleurstelling uit. Met belangstelling werd het werk van vele speciale Vereenigingen gevolgd. Wij denken aan de ijverige aankoopen van de Vereeniging. „Hendrick de Keyser", aan het werk van „de Hollandsche Molen", aan de geweldige energie van „Natuurmonumenten", voorbeelden welke beschamend werkenook aan zoovele plaatse lijke Vereenigingen die veel deden voor het behoud der schoonheid van'hun gewest. Aan de St. Pietersberg, voorwaar een nationaal monument, wordt steeds door gegraven; daar schijnt niets aan te doen te zijn. De Maasbrug van Maastricht loopt een slechten kans; in ons blad verscheen eerst een historisch- daarna een feiten-artikel, beide van bevoegde handen. Het Amsterdamsche Pesthuis werd bij verrassing ten tweede male ter dood ver oordeeld vóór den verdediger het woord gegeven werdhet vonnis werd nog niet voltrokken en zoolang is er hoop. 1 De Haarlemsche Commiezenhuisjes werden ten derde male ter dood veroordeeld zonder behoorlijke -redenenvan hoogerhand werd de terechtstelling geschorscht. De boomenlanen van Sluis werden onnoodig ter dood veroordeeldvan hoogerhand kwam ongevraagd herziening op het vonnis en de beklaagden werden vrijgesproken. VAN DEN BOND HEEMSCHUT OVER"11925, UITGEBRACHT IN DE ALGEMEENE VERGADERING VAN 7 MEI 1926.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 5