de familie MERENS behoort tot een der oudste geslachten uit Hoorn spreekt het wel vanzelf, dat deze lezing juist geschikt moest worden geacht voor „Oud-Hoorn". Eententoonstelling van oud aardewerk uit de 16e en 17e eeuw, alsmede een inleiding over Heraldiek door een onzer leden, mogen mede onder deze rubriek vallen. Dit seizoen trad voor onze Vereeniging op Prof. V. D. PLUYM met het onderwerp Grieksche en Romeinsche Bouwkunst. Het Bestuur hoopt zeer, deze lezing te kunnen laten volgen door een tweede, waarin de bouwkunst uit de 16e en 17e eeuw kan worden behandeld. Dit om meer oog te krijgen voor het mooie wat onze en andere gemeenten nog bieden uit oudheidkundig oogpunt. Naast de lezingen worden excursies georganiseerd. Zoo zijn bezocht onder des kundige leiding o. a. de Noorder- of O. L. Vrouwekerk, de Ooster-of St. Anthoniuskerk, het St. Pietershof en het Stadhuis. Een excursie naar Enkhuizen had ook veler belang stelling. Hoe kon dit ook anders! Er gaat een geweldige bekoring uit van dit stadje met zijn vele intieme hoekjes en prachtige oude monumenten. Bezocht werden onder leiding van het Bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer: de Dromme- daris (1540), Westerkerk (1450), Zuiderkerk (1480), Waag met chirurgijnskamer (1559) en het prachtige Stadhuis (1688). Op dit gebied is veel nuttig werk te doen. Thans is ook een excursie in voor bereiding naar Oosthuizen en Edam. De leden apprecieeren deze dingen en het nut, dat zij afwerpen, is niet twijfelachtig, zoowel om het saamhoorigheidsgevoel bij de leden wakker te houden, als ook uit een oogpunt van ontwikkeling. Wat het behouden en restaureeren van oude bouwwerken uit onze stad betreft, heeft ons Bestuur al heel wat werk verricht. Eén oud gebouwtje met luifel en pothuis, staande Onder de Boompjes had reeds lang de aandacht getrokken. Onderzocht werd, of dit perceel misschien te koop was. Na lange onderzoekingen en besprekingen is het door de Vereeniging aangekocht, waardoor het van een wissen ondergang is gered. Voorts is door „Oud-Hoorn" onder zeer gunstige voorwaarden het eigendomsrecht verkregen van een fraai 17e-eeuwsch gebouwtje aan de Bierkade. De restauratie van een fraai houten fronton van den gevel .Nieuwstraat 17 werd voltooid onder leiding van den gemeente-architec:, Bestuurslid onzer Vereeniging. In de kosten werd bijgedragen door het Rijk f500.door den eigenaar f 100..terwijl „Oud-Hoorn" het restant van f 200.aanzuiverde. Met steun van het Rijk, Gemeente en eigenaar kwam de restauratie tot stand van eén fraaien trapgevel Groote Noord 40. Zij kan uitstekend geslaagd genoemd worden en de gevel met het gulden vlies wordt thans weer door velen bewonderd. De restauratie van de XVIIe-eeuwsche gevels aan het Munnickenveld en bé- hoorende tot de stichting „het Claes Stapelshofje" is juist dezer dagen gereed gekomen. Door Rijk, Gemeente en Stichting- zijn de noodige gelden hiervoor uitgetrokken. De gevels hebben hun prachtige kleur behouden en zijn weer een sieraad van het rustieke grachtje, waarin zij zich al eeuwen hebben kunnen spiegelen. Nog werd een mooie XVIIIe-eeuwsche halsgevel aan het Kerkplein gerestaureerd, waarvoor de gelden bijeengebracht zijn door het Rijk en onze Vereeniging. Hebben we hier eenige groote werken genoemd, die door het werken van „Oud- Hoorn" behouden zijn gebleven, meerdere kleine restauraties zijn voor een deel op haar kosten geschied. We noemen ook nog het opschilderen van wapenschilden in de zuivere heraldieke kleuren en het opknappen van oude gevelsteenen, zeer dikwijls met steun uit onze Vereenigingskas. Vermelden we tenslotte nog, dat een vondst is gedaan in de oude Gildekamer van het voormalige St. Jozeph- of Timmermansgild, die door de bemoeiingen van „Oud-Hoorn" aan het licht is gebracht. Er was den toenmaligen Secretaris n.1. ter oore gekomen, dat er zich in dat gebouwtje nog oude charters en folianten moesten bevinden. Met toestemming van de voogden van het Timmerliedenbegrafenisfonds, werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat had dat, behalve verschillende rekeningen, boeken ook een klein kistje te voorschijn kwam, dat tot aller verwondering een groot aantal keuren bevatte, betrekking hebbende op het oude gilde en waarvan het oudste

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 9