Verder wandelend, treft U veel schoons ergert U veel leelijks ook helaas. Aan de Nieuwstad, van ouds de voornaamste straat, staan nog mooie oude gevels. Enkele ook maar. Die van de Doopsgezinde pastorie (van 1764) valt op. Gelukkig werd de voorgevel bij de restauratie eenige jaren geleden gespaard. Maar de vrije zijgevel staande aan het plein met de muziektent, vroeger het drenkelingenkerkhof die vrije zijgevel werd gemoderniseerd. Hinderlijk doet ook in deze gevel het witte pleisterwerk aan. Daarin heeft men hier meer liefhebberij gehad, 't Is gedaan om slechte steen te maskeeren. 't Werkt bar leelijk. Onmiddellijk daarna gaat ge over een hoogen brug. Zoo zijn er hier twee. Leuningen met schuine Sint Andrieskruisen. Typisch Hindeloopensch, ze doen zeer pittoresk in het stadsbeeld. Op die brug aan weerszijden een prachtig uitzicht, links het wijde Friesche land: greiden, molens en vaarten, rechts een mooi gezicht op Hindeloopen, de ranke toren op den achtergrond. Dan dadelijk over de brug, het statige stadhuis, van ouds de state der .Rinia's, groot vierkant blok, schoon in den eenvoud van zijn stoere massaliteit. De gevel van het burgemeestershuis trekt de aandacht, even verder 't hoekje om blijkt een nieuwe Hindelooper meubelfabriek in ouden stijl opgetrokken. Puntgevel met gele .jdwarsbanden. Die roodgedaakte punt- gevels hooren hier. Neen, zeiden latere betweters, we kappen ze af en maken ze nuchter vierkant met een plat dak. Zoo zijn er al verschillende, het dak loopt schuin toe, ineens basta, afgeplat, een dak erop, klaar 1 Aan dit bederf vooral, dat de schoonheid van het stadje grondig dreigt te schenden, dient paal en perk te worden gesteld. Dan zijn er de bruggen. Ik noemde er al een. Een mooie, twee zijn er zoo, de Ierdijksbrug en de Schoolburg. Alle twee van hout, geel geschilderd, mooi, passend bij 't stadsbeeld. Een paar kleinere zijn er ook nog van hout, eveneens met het kruismotief in de leuning. Maar de andere nieuwere zijn van ijzer en daardoor veel leelijker. Motieven van zuinigheid leiden daartoe. Want de gemeente is arm en de belasting ontzettend hoog. En een nieuwe brug moet dus zoo goedkoop mogelijk worden gebouwd. Dus, met 't oog op de onderhoudskosten van ijzer. Voelt men al voor hout, de schrale beurs gebiedtijzer, 't Moest mogelijk zijn, dat Rijk of Provincie of wat voor lichaam of Vereeniging dan ook, arme, mooie stadjes als het onze door subsidies in staat stelde, haar oude schoonheid zoo ongerept mogelijk te bewaren. Nog is het niet te laat. Nog zijn er mooie bruggen, typische gevels, een weergaloos mooi sluishuisje met ophaalbrug aan de haven, prachtige gezichten van bruggen af en van den zeedijk uit gezien. Nog heeft Hindeloopen iets eigens, iets échts. Wel verdween de oude kleederdracht, en stierven veel oude gebruiken uit. Maar nog is er de oude eigen taal, veel verschillend van het Friesch, nog zeggen drie zwarte, gesluierde vrouwen de droeve doodstijding rond, al zijn er ook al die het door een modernen aanspreker laten doen, nog bleef veel moois.Maar de tijdgeest werkt nivelleerend, gebruiken afschaffend, daken plattend, bruggen vernieuwend, zal 't spoedig met de oude schoonheid van Hielpen gedaan zijn, als het zoo doorgaat. Laten wij er samen voor waken, dat zij behouden blijft. A. L. Broer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 9