wijde vlakke landschap zeer zou worden ontsierd. Aan den Minister van Waterstaat werd een adres te dezer zake gericht. Uit Geertruidenberg kwam bericht, dat de Havenkazerne vanwege het Departement van Financiën publiek werd geveild en er een groote kans bestond dat sloopers kooper werden Een onderzoek ter plaatse leerde dat deze Havenkazerne bestond uit twee oude heerenhuizen, waarvan één met fraaien gevel. Aan den Minister van Financiën werd verzocht afbraak te voorkomen. Te Baarn deed zich een eigenaardig geval voor. De Vereeniging Baarn's Bloei zond een overeenkomend adres als dat van Heemschut inzake voornoemde telefoon masten Men zou dus kunnen verwachten dat deze Vereeniging Heemschut's doel, het waken voor de schoonheid van Nederland, mede nastreeft. Nu wil deze Vereeniging zeven stuks reclamepoppen in den vorm van verkeersagenten opstellen langs den fraaien weg van Groeneveld naar Baarn. We zeggen nog eens weer: „Waar haalt men de dwaasheid vandaan!" Houten verkeersagenten! Te Brielle heeft men een aardig oud hoekhuis afgebroken. Het had wel geen bijzondere architectonische kwaliteiten, doch het beheerschte volkomen het stadsbeeld en nu zal er een garage in kistvorm voor in de plaats komen. Voor het Adviesbureau geen prettig onderwerp deze auto-show te corrigeeren. Te Utrecht had een vergadering plaats van gecombineerde Adviesbureaux in Nederland. Hieruit blijkt, dat men op verschillende plaatsen in Nederland, in vrijwel overeenkomende richting als Heemschut sedert jaren wenscht, gaat trachten de bouw kunst ten plattelande te verbeteren. Bij herhaling kan men in de bladen vinden dat in een Raadsvergadering een verordening tegen ontsierende reclame, de monumentenzorg betreffende of een welstands bepaling is aangenomen. Dit gaat dan natuurlijk geheel buiten de bemoeienissen van Heemschut om en toch valt veeal te constateeren dat dit indirect een gevolg is van onze werkzaamheden al ware het slechts dat bij herhaling de welstandsbepaling wordt aangenomen, woordelijk zooals deze voor vele jaren door Heemschut's Bestuur werd geformuleerd. Als een noviteit geldt dat te Zutfen in de monumentenverordening een clausule is ingelascht betreffende vergoeding aan particulieren voor de restauratie of het onderhoud of het aanbrengen van wijzigingen aan bouwwerken, welke uit een oogpunt van ge schiedenis of kunst van belang zijn. Dit is temeer merkwaardig omdat dit onderwerp n.1. finantieele tegemoetkoming bij de bescherming van gevels en andere monumenten reeds meermalen aan de orde is geweest en ook aan de orde is gekomen in de dezer dagen te Amsterdam gehouden Raadsvergadering. Op het gebied van behoud van buitenplaatsen is een nieuwe strijder naar voren gekomen. De Vereeniging het Grondbezit, klaarblijkelijk bestaande uit eigenaren van landgoederen hebben zich tot den Minister gewend met een verzoek, hetwelk in hoofd zaak daarop neerkomt, dat gevraagd wordt tweeërlei taxatie, naar de werkelijk behaalde rentabiliteit en naar de verkoopwaarde en daaruit de verschillende belastingaanslagen, niet het minst de successiebelasting te regelen. Wij zien met belangstelling het resultaat tegemoet omdat het van algemeene bekendheid is dat speciaal de fiscus het verdwijnen van vele buitenplaatsen indirect veroorzaakt. De Secretaris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 4