DE O. L. V.- OF GEVANGENPOORT TE BERGEN OP ZOOM, STADZIJDE vensters (al of niet dichtgemetseld) zijn nog in behoorlijken staat aanwezig. Binnen in, de in de muren uitgespaarde wenteltrappen, die de ronde torenkamers met elkaar verbinden. Het geheel is van binnen goed onderhouden. Aan de stadszijde is later (waarschijnlijk eind 17de eeuw) een in gewone baksteen opgetrokken voorfront aan gebracht met eenige onoogelijke hoektorentjes waarin een kamer is uitgespaard en een trap is aangebracht; alles waarschijnlijk om de poort beter voor het nieuwe doel: gevangenis, te doen dienen. De beteekenis van de „Vrouwepoort" hield op, zoodra op het einde der 15de eeuw, de groote bloei van Bergen op Zoom als handelsstad en de daarmede gepaard gaande uitbreiding aan de haven, het noodzakelijk maakte deze in de vesting op te nemen. De gemeente-rekeningen tusschen 1483 en 1525 geven daarover eenige bijzonderheden. In de rekening van 1482 wordt gesproken van eenen meester CHRISTOFFEL, die 21 April binnen 'de stad was „om te oversien ende te peylen t' water van der havene ende van der diepveste ende voort oft men dwater van den Byster in de diepveste hadde moeghen bringhen". 't Ging hier om de Zuidzijde van de stad vanaf de Boschpoort uit te diepen, door te trekken naar de haven... sindsdien heette de Byster, de. „Houwer" en werd ze gebruikt (behalve als verzamelbekken voor een watermolen; met vloed vol, met eb leeg) voor het vullen van deze Zuidelijke gracht. In 1484 werd schadevergoeding betaald voor een huis „dat te staen plach in de Sint Geertrude straitken, dair nu de Nyuwe vest gemaect is." Het huidige St. Geertrudisplein herinnert nog aan dit straatje! Deze nieuwe vest liep tot aan het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 8