DE O. L. V- OF GEVANGENPOORT TE BERGEN OP ZOOM, LANDZIJDE Uit deze omschrijving blijkt dat vanaf Boschpoort tot Haven (Zuid-W. deel) de gracht geen water bevatte en dat de Steenbergsche poort toen waarschijnlijk nog niet van een gracht voorzien was; de Verloren Cost-poort zal waarschijnlijk de Noord- Westelijke uitgang zijn geweest, men vindt ze op de kaart duidelijk aangegeven en ze sluit af de grebbe aan deze zijde. In het Ordinantiënboek (14041545) wordt op blz. 98 „de grootheyt van de vesten" opgegeven; 1°. de veste van den Ruutmolen (Schorsmolen) van de Vrouwepoort tot de Steenbergsche poort (30 roeden), 2°. van de Steenbergsche poort tot de Verloren Cost (134 r.), 3°. van hier tot de Wouwpoort (87 r.), 4°. van de Wouwpoort tot de Boschpoort (13772 r.) en van de Boschpoort tot de Vrouwenpoort (136 r.). Dit is de omschrijving van de cirkelvormige ommuring. Men telt op de plaat van HOOGERBERG vier hoofdfronten met ruim 20 torens, die als steunpunten dienst deden in den een- voudigen wal, aan welks buitenvoet de grachten liepen, slechts gedeeltelijk (zie boven) met water omringd. Een van die poorten bestaat nu nog: de'„Vrouwepoort", „de O. L. Vr. Poort", later de Gevangenpoort, door de heeren gebruikt om er hun gevangenen in te bewaren. Het is een dubbele torenpoort, beschreven door MULDER en geïdentificeerd als zijnde uit het einde der 13de of begin 14de eeuw. Hij bestaat uit twee massieve uitSchelde- kalksteen opgebouwde ronde torens, spitsvorïnig afgedekt, met aan de Westzijde de reeds heel vroeg dichtgemetselde verbindingsbrug, die voor verdediging van de daar onder gelegen poort dienstig was. Boogschietgaten, nissen voor heilige beelden, getraliede

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 7