WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT. erst een- fout herstellen uit een vorige mededeeling. Daar is een vermelding dat Scheybeeck in Velsen te vinden is. Dat is natuurlijk verkeerd. Voor Zeeuwen of Groningers zal Beverwijk niet zooveel anders klinken dan Velsen, voor aan- en inwonenden wel. Tot juist begrip. Velsen kocht in 1924 Velserbeek, een huis met uitgebreid park. Het huis werd opgeknapt en verhuurd voor pension en familiehotel, het park voor het publiek opengesteld. Beverwijk kocht in 1925 Scheybeeck, een huis met park en verkocht dit onder bepaalde bindende voorwaarden aan een particuliere die het huis keurig deed restaureeren. Een tweeledig succes dus voor Kennemerland. Dan twee oude zaken van 't vorig jaar, die we toch niet blijvend mogen vergeten. De St. Pietersberg te Maastricht. Dat gaat cyar maar door. Zag Hare Majesteit bij haar bezoek aan Maastricht in den vorigen zo ij1 \r van den St. Pietersberg den mooien kant of den gehavenden? En de duinen bij Nos.rdwijk! Droevig om aan te zien. Die mooie, gave, begroeide duinen, welk een heerlijkheid voor den werkenden mensch om daar eens een dag te mogen vertoevenze worden herschapen in een gladde vlakte met een zand-talud. Voor eeuwig verloren. Foei! Te Franeker is iets merkwaardigs. Men moet eigenlijk een stadsplattegrond hebben om het geval goed te begrijpen. Tusschen haakjes, bij den A. N. W. B. zijn voor een kleine prijs losbladige boekjes met de belangrijkste stadsplattegronden van Nederland te koop. Te Franeker dan heet de binnenste grachtring, denkelijk de oudste versterking, „Noord". Bezoekers herinneren zich een mooie oude gracht met fraaie krommingen, oude boomen, een prachtig geheel. Het beroemde stadhuis staat eraan. Nu heeft men eerst voor eenige jaren, de boomen langs de Noord omgehakt. Daardoor kwamen de tallooze verminkte en verknoeide gevels flink in 't gezicht, ongeacht nog 't verlies van den boomentooi. En nu? Nu wenschen de aanwonenden de Noord te dempen. Waar haalt men de dwaasheid vandaan! In de Amsterdamsche Schoonheidscommissie stommelt het. Heel jammer. Want deze wordt voor kleineren veelal ten voorbeeld genomen. Er schijnt niet het juiste verband te zijn tusschen de Ambtelijke faculteit en de particuliere. Het kan niet genoeg gewaardeerd worden dat het werk van schoonheidcommissiën steeds is ongehonoreerde, veel tijdroovende arbeid van knappe menschen. De zaak is in onderzoek en behandeling. Hoe eerder uitgeziekt, hoe beter. De Rokindemping schijnt zoowaar weer aan de orde te komen. Er straalt een glimpje hoop dat er althans een poging wordt gedaan met behoud van 't watervlak iets goeds te bereiken. Met de molens gaat 't hardEenige keeren per week geven de dagbladen berichten van verdwijnen. Men begrijpt niet dat er nog over zijn. De molens schijnen nu toch wel bepaald weg te moeten,, geheel weg, van dit aardrijk verdwijnen. Met blijmoedigheid blijven wij samenwerken met de Vereeniging De Hollandsche Molen om althans enkele exemplaren- te behouden, veelal tot ergernis der nivellisten. De fraaie gevels van Hendrick de Keyser aan de Nieuwmarkt zijn nu weg, met den grond gelijk. Nu zal binnenkort de St. Anthoni^-Waag tot Historisch Museum worden ingericht en tegen dien tijd zal men dan vanuit dien Waag kunnen aanwijzen waar de gevels gestaan hebbener zal dan een groot modern bouwwerk te zien zijn. Een uiterst belangrijk feit voltrok zich te Amsterdam in de totstandkoming van een monumentenverordening. Hoewel de juiste functionneering natuurlijk niet onmiddellijk kan plaats hebben moet toch aan te nemen zijn dat een feit als aan de Nieuwmarkt plaats had, dan niet meer mogelijk is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 4