WORDT LID VAN DEN BOND HEEMSCHUT* huisjes een brug geprojecteerd van 17 M. De eenige bemerking welke men op dit plan zou kunnen opperen is, dat door het omgaande voetpad de uit het water oprijzende onderbouw der huisjes verloren gaat. De Bond van Ned. Architecten zond een adres aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, afgedrukt in 't „Bouwkundig Weekblad" van 21 Nov. 1925, en sloeg den spijker op den kop met deze zinsneden, dat „èn de karakteristieke architectuur der gebouwtjes, èn het zeer typische stadsbeeld ter plaatse van den overgang van de stadskern naar de open bebouwing het zoeken naar de nog niet uitgeputte middelen tot het behoud" noodig maakt en dan aanraadt zich eerst „te vergewissen van de denkbeelden van deskundigen, die op 'het gebied van den stedebouw een reputatie genieten". Zoo moge het zijn tot sparing van SUYS' fijn geproportioneerde tempelhuisjes als studiemateriaal voor 't nageslacht. Mijn betoog beginnende met een noviteit zal ik dit gaarne beëindigen met een antiquiteit. Een terugblik in de donkere kamer van het verleden, de Camera Obscura. „De schaduwen en schimmen van Nadenken, Herinnering, en Verbeelding vallen in de ziel als in een Camera Obscura". Daarin staat van Hoe warm het was, en hoe ver, van Mr. H. J. BUIS, alias Buikje, die na zich aan Dokter DELUW's huis vervoegd te hebben, zich zou begeven naar diens buiten in de Meester-Jorislaan. „Aan de poort gekomen, had hij den gelukkigen inval zijn jas en valies aan de zorg van een commies toe te vertrouwen; hij trad daartoe het commiezenhuisje binnen, maar er was niemand in; daar hij evenwei een persoon in een grijze jas bemerkte, die aan den overkant van den singel stond te hengelen en er vrij commiesachtig uitzag, legde hij zijn goed maar neer." Ook aan HlLDEBRAND gingen dus de Kommiezenhuisjes niet ongemerkt voorbij. Bussum, 1 December 1925. A. A. KOK. NASCHRIFT. Ons kwam ter oore dat de architect Ir. J. B. VAN LOGHEM te Haarlem een project inzond aan het Haarlemsche Gemeentebestuur en daarbij kwam met een nieuw gezichtspunt, n.1. om in de richting der Singels het rijverkeer den geheelen weg te gunnen en voor het voetverkeer een pad langs den waterkant te maken en dit voetverkeer te voeren dóór de huisjes. Eerst brengt zulk een cordate oplossing eenige ontroering te weeg, doch waarlijk, dat is zoo gek niet. De boogvorm aan de binnenzijden der commiezenhuisjes is er voor voetverkeer reeds. Alleen moet men aan de rugzijden een gaatje maken en dat is voor een goed architect best te doen. Dan worden de huisjes tot een doorgang, een schuilplaats bij slecht weer en denkelijk zijn dan in ieder huisje twee kleine winkeltjes te maken, aardig voor bloemen, voor kranten, voor 'n ouwe-boekenbaas. De politie zal dan elders heen moeten, doch deze had bij afbraak toch ook niet op de leege plek kunnen blijven. Een moeilijkheidje is nog in den verhoogden vloer in de huisjes, de treden ervoor; niet erg gemakkelijk voor kinderwagentjes; ook dit zal, wanneer het 't allerlaatste bezwaar is, wel tot een oplossing komen. Een belangrijk ding is dat bij een zoodanige ruimteverdeeling de uit het water oprijzende voet van de huisjes behouden kan blijven. Du choC des opinions jaillit la vérité.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8