als hun schepraderen omlaag werden gebracht, wat wegens krimping van den bodem noodzakèlijk is en sinds langen tijd niet is geschied. Zou bovendien één gang molens (de bemaling wordt verricht door twee gangen, ieder van 4 molens) voorzien worden van een electrische hulpinstallatie voor gevallen, dat de windkracht niet toereikend is, dan zou de polder kunnen prat gaan op een bemaling, die aan de te stellen eischen voldoet. De polderlasten zouden zelfs f 3.46 per H.A. minder bedragen dan bij een algeheele electrische bemaling en de Eendrachtspolder zou zijn schoonheid kunnen behouden Gedeputeerde Staten zonden het rapport van den Provincialen Waterstaat aan het polderbestuur en gaven dit in overweging zijn besluit te herzien en de bemaling te verbeteren op de wijze, als in het rapport van den Waterstaat als het meest economisch is aangegeven, dat is behoud der windbemaling met toevoeging eener electrische hulpbemaling. Doch ziet, als een bliksemstraal uit een helderen hemel meldden de dagbladen enkele weken geleden de uitspraak van het bestuur van den Eendrachtspolder: het besluit tot electrische bemaling blijft door ons gehandhaafd. Op het oogenblik dat ik dit las, dacht ik met een huivering terug aan wat ik op dienzelfden blijden Augustusdag aanschouwde in den polder „De Honderd Morgen of Wilde Venen" bij Moerkapelle, welke thans nog een schrijnende tegenstelling vormt met den Eendrachtspolder. Zullen ook hier de sloopers hun taak hebben volbracht, dan kunnen Eendracht en Wilde Venen zich met elkander meten. Alleen afbeeldingen toonen ons nu nog, hoe voor kort zes stoere molens langs de Rotte pal stonden om het water te beheerschen. Tragisch is het te zien, hoe één der zes nog zijn kop in den wind steekt, echter niet meer om deze als zijn medewerker te begroeten, doch om hem, noodgedwongen, te negeeren, iets wat zijn buren zelfs al niet meer kunnen doen. Zij toch zijn niets meer dan gelige stompen, die eerder den indruk geven, van onder af door de aardoppervlakte omhoog te zijn geduwd, dan eenmaal het hecht fundament te hebben uitgemaakt van de werktuigen, die de boven opgevangen kracht omzetten in arbeid, welke den waterstand binnen de gewenschte grenzen hield. En wat heeft thans deze taak overgenomen? Een moderne bemalingsinstallatie in een rechthoekig, betonnen gebouwtje, verkillend van vorm en kleur, een ding zonder hart, waar geen mensch ooit een medewerker in kan voelen. Wat de watermolen is voor den molenaar, een levende medewerker, dat kan een modern maalwerktuig nooit zijn voor hem, die met het toezicht is belast. Laat ons hopen, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring zullen onthouden aan het besluit van het bestuur van den Eendrachtspolder! Het lijkt bijna onwaarschijnlijk, dat het College dit niet zou doen na wat de Provinciale Waterstaat in zijn rapport met cijfers heeft aangetoond. Alleen reeds de polder „De Honderd Morgen of Wilde Venen", moge een waar schuwend „Bezint eer ge begint" zijn voor allen, die maar klakkeloos doorgaan met ons merkwaardige polderland op zoo onvergeeflijke wijze te verwoesten. Als met goeden wil en deskundigheid wordt samengewerkt is veel te bereiken. Onze molens kunnen de plaats behouden, die zij eeuwenlang hebben ingenomen en een grootere bedrijfszekerheid waarborgen, als zij maar de noodige verbeteringen ondergaan en een hulpinstallatie hun compagnon wordt voor gevallen, dat de wind afvallig is. De oplossingen van de prijsvraag uitgeschreven door de Vereeniging „De Hollandsche- Molen", hebben uitzichten hiervoor geopend; het is dus zaak, dat de nieuwe uitvindingen aan de praktijk worden getoetst. Het zij gegeven, dat de Eendrachtspolder alsnog een der eerste wordt, wiens bemaling op deze wijze wordt verbeterd! Fr. C.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8