durf hem verzekeren, dat het hem niet berouwen zal. Bij zijn vertrek krijgt hij een indruk mede, die niet gauw verdwenen zal zijn. En te huis teruggekeerd zal hij in zijne verbeelding nog al eens dwalen in een Maastrichtsche achterbuurt en hare naaste omgeving, die onder velerlei opzicht een „unicum" is. J. M. Nuyts, Gem.-Archivaris Maastricht. ADVIESBUREAU. Gelijk den lezers bekend is, behoort tot de belangrijkste werkzaamheden van het Adviesbureau, het verbeteren van bouwplannen, speciaal voor de kleinere Ge meentebesturen die niet in de gelegenheid zijn een volledige schoonheidscommissie met wat eraan verbonden is, te organiseeren. De gewone gang van zaken is dat minder gelukkige projecten bij het Adviesbureau worden ingezonden en dan getracht wordt in overleg met de inzenders het plan zoodanig te veranderen en te verbeteren dat aan wenschen wordt tegemoet gekomen en toch een aesthetisch beter geslaagd geheel verkregen wordt. Van de regelmatig in- en uitgaande plannen wordt als een der vele voorbeelden hierbij gereproduceerd een huisje te Abcoude^-Baambrugge. Dit voorbeeld wordt genomen omdat de algemeene wensch van plattelandsbewoners bij een bouwplan uitgaat naar het geknikte dak. Het gelukt slechts zelden dit knikdak te vervangen door het gewone Hollandsche dak zonder knik. Als een middenweg, waarbij een behoorlijke vorm verkregen wordt en toch de knikdak-menschen hun zin krijgen, geldt bijgaande afbeelding. Bij dezen vorm wordt tevens nog een bruikbaar zoldertje verkregen. SPREUKEN EN CITATEN. Spreuken uit: „Reason as a basis of art" by C. F. A. VOYSEY. London. 1906. De mensch is van nature een scheppend wezen; een bouwer van karakters, zoo niet van huizen. Wanneer wij een gebouw stichten dan is de vraag van de hoogste beteekenis niet waar en hoe wij het bouwen, maar waarom? Wanneer ge werkelijk de natuur eerbiedigt, dan wenscht ge uw gebouw met haar te laten harmonieeren en niet meer van hare natuurlijke schoonheid te vernielen dan ge helpen kunt. Wanneer ge de werken van den Schepper lief hebt, dan zult ge die niet willen vernietigen om er de uwe voor in de plaats te stellen. Wanneer ge uwe medemenschen bemint, dan zult ge 'het landschap voor hen niet willen verstoppen achter een leelijken steenhoop, die ten hemel rijst. Ge zult natuurlijk terugschrikken voor een schennis en trachten uw eerbied uit te drukken door de natuur zooveel mogelijk te laten overheerschen. Het is niet onze opvatting dat bouwkundige vormen en groepeeringen van vormen in proza of poëzie kunnen vertaald worden. Dezelfde gedachten en gevoelens echter die den schrijver en dichter bezielen, kunnen ook den architect bezielen en geleiden en tot anderen uit zijne gebouwen spreken. Inderdaad, zij moeten hem leiden of hij wil of niet. Dit beginsel geldt niet alleen voor den architect, maar ook voor hen voor wie hij bouwt. Ga waarheen ges wilt, ge kunt de gevoelens van een volk beoordeelen naar zijn kunst. Michelangelo.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8