WORDT LID VAN DEN BOND HEEMSCHUT* Melding verdienen verder nog de kerken van St. Servaas en St. Jan. De oude basiliek van St. Servaas werd omstreeks 561 door St. Monulphus gebouwd. Van de oorspronkelijke kerk ziet men nog gedeelten uitsteken onder den rand van mergel, waarop het dak rust. Ook de achterste krocht bij den bouw der Romaansche in 1039 dichtgemetseld en in 1882 ontdekt dagteekent uit dien tijd, verder ook het graf van St. Servaas met voorvertrek zijn oorspronkelijk. Het buitenste gedeelte tot het dak van het Westerbouwwerk alsmede de Keizerszaal dagteekenen uit de 9e eeuw, alhoewel het binnenwerk in dit gedeelte een lateren datum (12e eeuw) verraadt. Omstreeks 1039 werd het oudste gedeelte van den Romaanschen bouw met de bovenste krocht het priesterkoor, transepten en oostelijke torens opgericht. Het koor evenwel werd in de laatste helft der 12e eeuw verbouwd. Ook het westerkoor dateert uit dien tijd. Het portaal ten zuidwesten van de kerk werd in de 13e eeuw in overgangsstijl van Romaansch tot Gothiek opgetrokken. Het steenen gewelf der kerk werd omstreeks 1425 gebouwd. De gothieke kapellen of een deel daarvan, ten zuiden en ten noorden van den ouden bouw werden in 1357 aangebracht. De tegenwoordige omgang verrees in 1425. Vlak bij St. Servaaskerk prijkt de kerk van St. Jan. Zij dagteekent, zooals zij zich thans vertoont, uit de 14e eeuw. Haar toren 78 meter hoog verrees in 1450. Sinds 1633 is zij in het bezit der Hervormden, met uitzondering van de jaren 16731678 als wanneer zij door LODEWIjK XIV aan de Katholieken werd teruggeschonken. De, vrede van Nijmegen echter gaf haar weder terug aan hare vorige bezitters. Moge het Vrijthof dat getuige is geweest van de opkomst en den bloei onzer stad, dat lief en leed gedeeld heeft met hare bevolking, nog lang aan zijne bestemming van middelpunt van ons volksleven blijven beantwoorden. Dit is de wensch van ieder Maastrichtenaar. Naar aanleiding van het geschrijf der nieuwsbladen in de laatste dagen over het plan der ontsiering van het Vrijthof, meen ik aan het slot dezer bijdrage den waren stand van zaken, met een enkel woord te moeten toelichten. Tot dusverre is met betrekking tot de afgraving en Versmalling der oostzijde van het Vrijthof geen besluit genomen. Alles bepaalt zich tot onderlinge besprekingen en beoordeeling van deskundigen Ik vermeen te kunnen verklaren, dat ons Gemeente bestuur, dat het stedeschoon bevordert en op prijs stelt, tot dien maatregel niet zal overgaan, zonder het advies te hebben ingewonnen der Gemeentelijke Commissie tot bevordering van natuur- en stedenschoon. Ten slotte stel ik met tal van anderen de vraag, zou de afgraving aan de oostzijde van het Vrijthof, met beleid ontworpen en uitgevoerd, werkelijk afbreuk doen aan het imposante voorkomen van het plein? J. Nuyts.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8