Zoo zijn er dus thans van verschillende zijden mogelijkheden aangewezen tot behoud van de buitenplaatsen in Nederland. Wij willen er nog aan toevoegen dat zich dezer dagen wel een zeer bijzondere wijze van protectie voordeed. Het buitengoed Zijpendaal -bij Arnhem zou eerst door de Gemeente Arnhem aangekocht worden. De Gemeenteraad .kon zich voornamelijk om flnancieele redenen hier niet mede vereenigen. Plotseling verscheen het wel zeer opzienbarend bericht dat de Directie van de Nederlandsche Kunstzijdefabriek het goed had aangekocht en althans grootendeels als openbaar park aan de Gemeente Arnhem in bruikleen gaf. De Bond Heemschut heeft dan ook niet na kunnen laten de koopers voor hun royale daad een dankbetuiging te brengen, r Ook buiten dit particulier initiatief laten de Gemeentebesturen zich niet onbetuigd. Dezer dagen besloot'het Gemeentebestuur van Voorburg tot aankoop van de buiten plaats Hoekenburg en van het terrein de Burcht voor een respectabel bedrag. Wel wordt hiervan weer een deel verkocht doch een belangrijk stuk natuurschoon wordt bewaard. Het Gemeentebestuur van Heemstede kocht onlangs het buitengoed „Spaar en Hout" dicht bij de grens van Haarlem. Niettegenstaande het protest van het Gemeentebestuur van Haarlem en vap verschillende particulieren en belangstellenden werd de aankoop door Gedeputeerden van Noord-Holland goedgekeurd. Het Gemeentebestuur van Oldenzaal kocht maar liefst „Het Paradijs" aan, wel te verstaan het buitengoed, met heerenhuis genaamd „Het Paradijs". Zoo is er bij het vele duistere hier en daar nog wel een lichtpunt. A. A. K. AAN DE BUITENGEWONE LEDEN. Reeds eenige malen is in het blad de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat er vele buitengewone leden zijn, die de minimum-contributie van f 2.50 betalen. De meesten hunner zijn sedert vele jaren buitengewoon lid; zij ontvingen vroeger alleen eens per jaar een verslag en ontvangen thans het maandblad Heemschut. Het ligt voor de hand, dat twaalf nummers in een matige oplaag meer kosten dan f 2.50. Daarom is eenige malen aan deze buitengewone leden en aan hen, die minder betalen dan f5.— per jaar in het blad gevraagd voor dit blad een zoodanig bedrag, bij te dragen, dat deze bijdrage met de contributie tezamen minstens f 5..wordt. Velen vulden de uitknipbare briefkaart in, anderen wilden hun blad niet stuk knippen en zonden op andere wijze bericht, doch enkelen deden niets. Hoe moet het Bestuur dit opvatten? Weigeren zij een bijdrage of „die zwijgt stemt toe''? In de algemeene vergadering, in Mei gehouden en waarbij vertegenwoordigers van velerlei vereenigings-leden en ook vele buitengewone leden tegenwoordig waren is besloten de vraag om te keeren en te vragenwie van de buitengewone leden heeft bezwaar tegen een bijdrage voor het blad, zoodanig, dat zijn contributie bijdrage wordt f 5. Tot juist begrip, wie nu weer zwijgt, krijgt allerbeleefdelijkst in den loop van het jaar van den penningmeester een kwitantie, waarop staat zooveel voor contributie, zooveel voor bijdrage blad, tezamen f 5 Wie bezwaar heeft tegen een bijdrage schrijve aan den secretaris; in de bestuursvergadering zal zijn bezwaarschrift dan allerwelwillendst in behandeling genomen worden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8