dat een deel der 17000 Rijksgebouwen als reclame-objecten zouden worden gebezigd bracht vele gemoederen in opstand. Per slot schijnt de reclame in hoofdzaak zich te beperken tot de- postkantoren. Ook de stations zijn nog rijkelijk bedeeld. Tal van gemeentebesturen stichtten reclameverordeningen. Ook de provinciën grepen in. Voor dit jaar zijn te noemen Utrecht, Gelderland, waar een provinciale verordening tegen ontsierende reclame tot stand kwam. Stedebouwkundige zaken werden zooveel mogelijk verwezen naar het daarvoor geoutilleerde Instituut voor de Volkshuisvesting en Stedebouw, met den daaraan ver bonden Stedebouwkundigen Raad. De landgoederen vormden een der belangrijkste onderwerpen. Voornamelijk door den fiscus dreigden vele buitengoederen te loor te gaan. Gememoreerd dient de aankoop van Scheybeek door Beverwijk, van Velserbeek door Velsen en van Spaar en Hout door Heemstede. Het verkeer eischte vele offers. Het dorp Zaandijk werd door de slootdemping langs den hoofdweg grondig vernield. Woerden, waar men maar liefst den Rijn wilde dempen, ontsprong den heksendans. Een ergerlijk ding bleef het afgraven van de duinen. Tusschen Katwijk en Noordwijk puft nog steeds het locomotiefje met de zandwagentjes. De bescherming van monumenten van geschiedenis en kunst achtten verschillende gemeentebesturen tot hun taak te behoore'n. Zij stichtten monumentenverordeningen. Andere achtten dit weer volstrekt niet noodig. Wanneer de monumentenwet werkelijk heid geworden zal zijn, kan dit twistpunt tevens van de baan zijn. Het behoud der natuurmonumenten wordt op zulk een uitstekende wijze door de Vereeniging welke haar naam daaraan ontleent behandeld, dat Heemschut op dit gebied slechts weinig deed. Als een bedroevend feit dient gememoreerd de afgraving van den St. Pietersberg. De Bond Heemschut verrichtte zooveel mogelijk goed werk door zijn Adviesbureau. In hoofdzaak door de verbetering van slechte bouwprojecten, bij de kleinere Gemeente besturen ingekomen. De ervaring leerde dat met eenig geduld en overleg in deze richting veel te bereiken valt. Naast het reeds lang bestaande Adviesbureau voor Noord-Holland ontwikkelen zich in verschillende provinciën dergelijke Adviesbureaux, waarmede Heemschut gaarne wil samenwerken. Tenslotte dient vermeld dat in den loop van 1924 de Bond Heemschut voornamelijk door het blad verbinding wist te verkrijgen met vrijwel alle buitenlandsche organisatiën op dit gebied, te weten de Zweedsche, Duitsche, Oostenrijksche en Zwitsersche Heem schutters, met de Belgische collega en ook de Amerikaansche grootere broeder. De litteratuur van deze Vereenigingen diende somtijds Heemschut tot richtsnoer. Als algemeene opmerking diene dat de buitenlandsche Vereenigingen vrijwel alles doen wat bij ons te lande verdeeld is over een groot aantal Vereenigingen waarbij de indruk wordt gewekt dat bij ons kwantitatief niet het minst tot stand gebracht wordt. Met de beste wenschen voor den groei en den bloei van den Bond Heemschut meent de Secretaris dit verslag te moeten beëindigen. De Secretaris A. A. Kok.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8