WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT. dam. De mooie huizen zijn afgebroken. We zijn eens gaan kijken. Het achttiende- eeuwsche huis was juist aan de beurt. Daar kwamen in huis eiken moerbinten met gothieke sleutelstukken en korbeelen aan den dag, en verder heel merkwaardig geprofileerde lijststukken tusschen de kinderbalken. Het huis was dus eenige eeuwen ouder dan de gevel. Zulk een merkwaardig samenstel van muurstijlen, korbeelen, binten is een goede les in de wordingsgeschiedenis van het steenen huis, hoe dit gegroeid is uit het houten huis. In heel Amsterdam is nog slechts een enkel voorbeeld van deze bouwwijze doch dan in fragment aan te wijzen. Hier was een compleet samenstel. Wanneer een architect een oud huis moet restaureeren en na wegbreken van de plafonds komt zooiets aan den dag, dan is 't om te jubelen van pleizier. Nu keek er niemand naar om behalve dat het brandbare werd gesorteerd van het onbrandbare. De beide trapgevels met al wat daarbij behoort zijn eveneens weg. Ging er niet onlangs een circulaire van den Minister aan de Gemeentebesturen inzake de monumenten van geschiedenis en kunst? En gaat dat dan maar zoo? Was er verder in Edam nergens een goede plek om een weeshuis te bouwen? Zoo'opper vlakkig gezien is er ruimte genoeg. Haarlem. De Vereeniging Oud-Haerlem zond een adres aan den Raad om de totstandkoming van een monumentenverordening te verkrijgen, mede-onderteekend door de Vereeniging Hendrick de Keyser, den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en den Bond Heemschut. Burgemeester en Wethouders stelden den Raad voor zulks niet te doen, hetgeen de Raad goedkeurde. De motieven? Blijkens de bladen, twee, dat er een circulaire van den Minister is en dat de „dobbelsteenen" niet op de Monumentenlijst staan. Wat de circulaire betreft, zie het hierboven gesignaleerde geval te Edam. Wat de kommiezenhuisjes betreft is het dan niet mogelijk dat iets helpt het stadsbeeld aan te kleeden of te verfraaien zonder dat het op de Rijkslijst van monumenten voorkomt? Beide argumenten gaan echter langs de zaak. Er is noodig een bescherming van overheidswege tegen onnoodig vernielen, hetwelk nog allerminst wil zeggen dat alles wat oud is zonder meer bewaard moet worden. Velseti. Op uitnoodiging van het Gemeentebestuur woonde de Secretaris namens het Bestuur de opening van Velserbeek bij. De heer Mr. P. G. VAN TlENHOVEN die namens „Natuurmonumenten" kwam, bedankte voor beide Vereenigingen tegelijk. Daar is een fraai stuk werkt verricht Dan was er veel „kleingoed", dat ter tafel kwam, een gevel te Blokzijl, over gedragen aan de Vereeniging Hendrick de Keyser, de houten ophaalbrug te Hoorn, de boomen van Endegeest en Rhijngeest, de veldwachterswoning te Vugt, een bedankje aan de Staten van Friesland voor de wallen van Sloten, een huis te Groningen, reclameborden, adviezen voor welstandsbepalingen en reclameverordeningen. Tegen vallers en successen, onwil of domheid en volledige medewerking. Dooreengenomen dient gezegd dat over de geheele linie een groeiende belang stelling te constateeren valt met als grondgedachte het behoud van de schoonheid. Ende dispereert niet. De Secretaris, A. A. KOK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8