WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT. ^VTu de publicatie van deze rubriek, dank zij ons maandelijksch blad, op korter termijn geschieden kan, wordt de lijst matiger. Niettemin gaat er nog heel wat in en uit, zijn er heel wat bezoeken en onderzoekingen noodig. Eerst de Duinen bij Noordwijk. Dat is verschrikkelijk! Een leelijk gebouw, een reclamebord is een minder pleizierig geval, doch is op langer of korter termijn nog te redden. Afgegraven duinen echter zijn wèg, voor eeuwig. De afgraving begon bij Katwijk, nadert Noordwijk. Een strook van 600 M. blijft als zeewering over. Alles is in 't werk gesteld om het steeds voortwoekerend onheil te stoppen. De eenige mogelijkheid schijnt nog dat den aannemer van de zandgraving een andere plek aan gewezen wordt waar evenzoovele duizenden kubieke meters verkrijgbaar zijn. Doch waar? De aannemer staat in zijn recht, heeft een contract met de Regeering in 1922 voor tien jaren gecontinueerd! De Vereeniging Haerlem zond een adres aan den Gemeenteraad van Haarlem, om de noodzakelijkheid aan te toonen, van de totstandkoming van een monumenten verordening. Dit adres werd mede-onderteekend door het Bestuur van Heemschut. Inderdaad is het wel zeer gewenscht dat te Haarlem de monumenten van geschiedenis en kunst in bescherming worden genomener is daar de laatste jaren veel verdwenen, dat wellicht met eenigen goeden wil te behouden was geweest. De Paaschberg te Ede vormt met het vergezicht over de Geldersche vallei een prachtig natuurtafereel. Nu dreigt het bovendeel van den Paaschberg bebouwd te worden. Gebeurt dit, dan is het uitzicht verloren. Aan het Gemeentebestuur van Ede werd verzocht de noodige middelen te beramen opdat de Paaschberg en speciaal de top onbebouwd blijft. Te Vught was het de bedoeling een rijksveldwachterswoning te bouwen aan den rand van de prachtige pijnbosschen. Aangezien hierdoor een buitengemeen fraai en onaangeroerd stuk natuur geschonden dreigde te worden, wendde Heemschut zich tot het Gemeentebestuur van Vught. Het bleek dat het Gemeentebestuur deze woning voor het Rijk moest bouwen en reeds bezig was met pogingen om een andere plek voor het veldwachtershuis te bestemmen. Dank zij ons werken allerwege en dank zij ons blad meldden zich weder vele nieuwe leden aan; een daarvan was The Netherland-America Foundation te New-York. Deze schrijft daarbijthis is a very necessary work, and essential to the preser- vation of the interest of the American tourist in Holland. „Modern" building can be seen here as well as abroad. Our people wish to see that which is mellowed bij age". Dat moet men als Nederlander eens rustig lezen en goed overdenken Dan zijn er zoo zaken welke aan de orde komen en weer in 't vergeetboek schijnen te raken, tot men er plotseling weer iets van hoort. Het huis te Zaanen, waarvoor zoovelen zich moeite gaven, is nu dan toch blijkens de bladen door schenking eigendom van de Gemeente Haarlem geworden. In Nr. 2 van onzen eersten jaargang staan er twee prentjes van. De Gemeente Haarlem bezit nu een groot complexmet goeden wil is aan het huis wel een passende bestemming te geven. Ook is altijd nog ter overweging de gracht in de onmiddellijke omgeving van het huis weer open te graven waardoor het gebouw en het bruggetje tot hun recht kunnen komen. Dan de St. Pietersberg. Op een vraag van een der Kamerleden antwoordde de Minister. Een rapport moest nog binnenkomen. Stopzetting zal zonder groote kosten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 5