MAANDB looze vernieling en zelfs als 't te pas komt medewerken aan de goede totstandkoming van iets nieuws. Stedebouwkundige en architectonische vraagstukken, daar blijft Heemschut af. Daarvoor zijn de speciale Vereenigingen als het Instituut voor de Volkshuisvesting en Stedebouw en de B. N.A. Het werk van Heemschut is veelal stil. Met beleid, langs den weg der overreding wordt meer bereikt dan door krachtdadig optreden. Komt er een bericht, dan wordt eerst goed geïnformeerd wat er eigenlijk aan de hand is, er gaat iemand heen. Staat er dus een adres in de courant, dan is er in den regel wel iets aan voorafgegaan. Dan heeft Heemschut zijn adviesbureau. Dit staat ten dienste voornamelijk van Gemeentebesturen om hen in de gelegenheid te stellen bouwprojecten te doen beoor- deelen of werk van stumperds te doen verbeteren. Dit werkt eenvoudig, snel en goed. Het getal Gemeentebesturen dat regelmatig bouwprojecten zendt neemt steeds toe en zoo nu en dan wordt in dit blad een resultaat gereproduceerd als staal van de werk wijze. Het adviesbureau onthoudt zich van de correctie van plannen voor flinke gebouwen; de opdrachtgevers voor zoodanige objecten behooren naar een architect te gaan. Hoofddoel blijft door alle werk van Heemschut de strijd tegen de vernieling der schoonheid van stad en land. Een belangrijk deel van de werkzaamheden vormt verder de strijd tegen de ontsierende reclame. Dit vraagstuk is vooral den laatsten tijd sterk aan de orde. Amsterdam is overgroeid van reclame. De Schoonheidscommissie, wier totstandkoming zoo lang geduurd heeft, zal dit vraagstuk nu ter hand nemen. Krachtige steun komt van de Provinciale besturen. Nog onlangs stelden Gelderland en Utrecht een provinciale verordening vast. Ook op dit gebied naast elkaar de goede wil en de grofste onver schilligheid. Men denke aan de reclame in de stations, in de nieuwe postkantoren, die met zooveel goeden wil en zoo groote kosten gebouwd zijn. Om sterk te staan moeten velen in den lande zich bij Heemschut's werk aansluiten. Gemeentebesturen, Provinciale besturen en dergelijken kunnen dat doen door zich op te geven als donateur voor minstens f25.—. Particulieren geven zich op voor lidmaat schap en 't blad, tezamen minstens f5. AAN DE LEDEN EN AAN DE NIET-LEDEN. T Tet orgaan van Heemschut is nu een maandschrift geworden en van een omslag voorzien, d. w. z. de kosten zijn vrij hoog geworden. De ervaring heeft echter geleerd, dat een regelmatig verschijnende publicatie zeer veel nut doet, al ware het slechts preventief. Het ledental van den Bond neemt toe; de belangstelling in het behoud van de schoonheid wint veld. Nu is er bij dit eerste nummer een inteeken- biljet (zie omslag) gevoegd. Dit is bestemd zoowel voor leden als voor degenen die geen lid zijn. Aan de leden die reeds een contributie van f 5-of meer betalen wordt beleefd verzocht dit inteekenbiljet te doen invullen door iemand die nog geen lid is. Aan de leden die minder dan f5..contributie betalen wordt beleefd verzocht het inteekenbiljet ingevuld naar het Secretariaat terug te zenden. Aan de lezers die nog geen lid zijn wordt eveneens verzocht dit inteekenbiljet in te vullen. Als ze dat nu werkelijk allen doen, kan Heemschut ook weer eens iets doen. Ter oriëntatie: er zijn vele buitengewone leden die de minimum-contributie van f 2.50 per jaar betalen. Alleen het blad kost belangrijk meer en verplichte contributieverhooging is voor een Vereeniging nu eenmaal een moeilijke zaak. Laten zij nu betalen f2.50 extra voor 't blad dat zij vroeger niet kregen, dus tezamen minstens f5. SECRETARIAA' 2de JAARGANG De Algemeene op 24 Api te duiden plaatsj aan geven dat I beleefd verzocht 1 volkomen statutef door de gewone! gewone leden, cj aangesloten lichaj reeds thans verj gadering als afg bekend gemaakt van secretaris en verkiezingen aan vormen het Dai aftreding de Hè drie zijn herkief herkiesbaar stelle er komen waarf betrekking tot art. 2 van hetj gewone leden moeten ter verc I T oewel het van Heen luidende copie keer in alle besf L

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 8