M onmogelijk maakt het goed in stand te houden. Dan staan (en het is hun recht) de zandgravers, de boomenrooiers, de wegenleggers en de huisjesbouwers gereed om hun slag te slaan en al die heerlijkheid te vernietigen, waarvoor de natie geen hand uitstak en de openbare meening geen kreet van protest deed hooren. Ik citeer uit de „N. R. C." van 23 Dec. j. 1. ochtendblad C„Aan den landweg tusschen Haarlem en Noordwijk, die binnenkort door den steun van de provincie Zuid-Holland tot een eerste klasse verkeersweg zal worden verheven, ligt een strook binnenduinen die door zijn ongereptheid en wild karakter, ,een van de zeldzaam geworden natuurmonumenten, in deze door de cultuur reeds zoo berooide streek, uitmaakt. Ze zijn onlangs door versterf te gelde gemaakt en zullen nu" wanneer er geen hulp komt, voor dien verkeersweg verdwijnen.- Noordwijkerhout kan niets doen, hier zou alleen de Staat kunnen redden, want de „Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten" - doet al veel, ma'ar kan niet alles.- De Staat? De Staat, die eerst door' belasting en kapitaal vernietigende successiewet het geld naar'zich toetrekt en zich dan haast het voor de gewone dagelijksche uitgaven der staatshuishouding te besteden. Ik citeer weder. „Het burgerlijk .wetboek spreekt in bepaalde gevallen van het als een goed huisvader beheeren. Nam zoodanig huisvader den Staat tot illuster voorbeeld, dan liep hij groote kans,' ja de zekerheid, voor den rechter te worden gedaagd wegens wanbeheer." Ziedaar! En de toekomst? „Rechtgetrokken, door het zakenverkeer overstelpte wegen, niets dan kale, onafzienbare vlakten, waarover de zeewind giert. Hier en daar eene uitspanning met chocolade- en muziek-automaat. Doch nergens een stuk vrije natuur. Langzaam doch zeker wordt door voortdurende nalatigheid van elkaar opvolgende regeeringen een fundament van onze samenleving gesloopt, dat nooit meer te herstellen is. In plaats van met de opbrengst der successie rechten het beste dat wij bezitten, te bewaren, ziet men lijdelijk toe. Ja zelfs laat de Staat zijn eigen duinen weggraven." En ziehier waarom wij van de openbare meening gesproken hebben. Het niet eens langzaam maar wel zeker verdwijnen van ons nationaal natuurschoon voelt het volk nog niet als zijn zaak. Het deed dat (tot onze vreugde) wel b.v. bij den Indischen vliegtocht. Daarvoor waren wij allen warm, ervan vervuld, buiten alle richting, buiten politiek om, het was stads- en land-, weg- en schuitepraatje. En de roemrijke uitslag was voor allen oorzaak van vreugde. Aldus moest het hier ook zijn. Ook dit volks belang is los van politiek, onder de communisten tellen wij onze behoudzuchtigste medestrijders, maar de meerderheid der natie moet nog gaan inzien dat een kaal, troosteloos ontsierd, van bosschen en plassen beroofd vaderland, taai en saai en eentonig, zoo goed een ramp zal zijn als armoede of hongersnood of epidemie. Al wat opvoedt, al wat beter maakt, al wat de spieren staalt en de zenuwen ontspant, al wat lieflijk is en welluidtyis in de natuur en hare heerlijkheid en voert de gedachten omhoog. Waak op dan NederlandHier is uw zaak, waarvoor wij uw hart vragen. Help ons door uw stem te laten hooren. Één enkel plan van vandalisme (denk aan Zeist!) moest de dagbladen vol doen staan van ingezonden stukken. „O Nederland, gij zijt belaan. Dood ende leven voor u staan. Kies.Wij hebben niet meer te kiezen tusschen den tiran van Spanje en den prinse van Oranje. Maar wel tusschen dood en leven. De dood der natuurontluistering, het leven van schoonheidsbehoud, behoud van plant èn dier. Want waar de bosschen verdwijnen, sterft ook de vogelenwereld. En laat het niet zijn als in de dagen van ELIA, toen hij de schare opriep om te kiezen tusschen den Heer en den baal, „maar het volk antwoordde geen woord". Zullen wij wachten tot het schriklijk pleit is beslecht? Laat ons door ons aanéén te sluiten, redden wat immers ons kostelijkst bezit is. L. KNAPPERT, Voorzitter van Heemschut. wille! WERl et -den nie*j brengen v| gingen. Nu wij er voor copy i Zaandijk. Ons jaargang. Riepe hoofdverkeersw kronkels, rechts van de schoon een heel stuk Vroeger brachti een advies uit van verkeer t slooten te demi met rechts hui: schots en schee: de schoonheid Onze and' een aantijging dit onderwerp heden van ste< een oude kc hoe die stads eenig systeem DE LAd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 2