Blijkens verschillende berichten bestaat er groote kans dat een deel der 17.000 Rijksgebouwen van reclameborden zal worden voorzien. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd een adres gezonden waarin de aandacht werd gevestigd op de welwillende houding van Provinciale- en Gemeentebesturen inzake den strijd tegen ontsierende reclame en het bemoeilijken van dezen strijd wanneer van Rijkswege het voorbeeld wordt gegeven. De Commiezenhuisjes te Haarlem, waarover al zooveel te doen is geweest, wil men thans van reclameborden of lichtreclames voorzien. Aan den Gemeenteraad werd beleefd verzocht zulk een voornemen niet goed te keuren. Het gevaar dat de Stichtsche Lustwarande dreigt is nog steeds niet van de baan. Door de verbreeding van den tramweg ZeistUtrecht zijn wederom boomen voor vellen aangewezen. In samenwerking met het Bestuur van den A. N. W. B. is deze zaak in behandeling. In Woerden was een zeer merkwaardig geval. Daar loopt door de stad de Oude Rijn of liever gezegd: de oude stadsplattegrond is gegroeid en gegroepeerd om den Rijn. Deze Oude Rijn moet men zich niet voorstellen als een flinke stroomende rivier, doch als een stadsgracht met fraaie bruggetjes en bruggen. Het geheel is een typisch voorbeeld van ouden stadsaanleg en stedebouw en van een intieme schoonheid. Dit heele geval nu wilde men daar vernietigen om van de stadsgracht een winkelstraat te maken. Door plaatsgebrek kunnen - wij in dit nummer geen prentjes opnemen, doch hopen er nader op terug te komen. Voorloopig heeft het adres van de aanwonenden, om de gracht te dempen bij den Raad geen uitwerking gehad. De Gemeente Velsen kocht het landgoed Velserbeek. Aan den Gemeenteraad werd een dankbetuiging gezonden. In het dorpje Reek (N.-Br.) zijn fraaie berceaux langs den Hoofdweg. Het snoeien dat daar door de aanwonenden geschiedt liet veel te wenschen over. Een ter zake kundig bestuurslid stelde een onderzoek ter plaatse in en Heemschut verstrekte dien tengevolge aan het Gemeentebestuur van Reek een advies. Velerlei berichten omtrent te koop zijnde landgoederen en buitenplaatsen kwamen in. Dit onderwerp wordt een steeds moeilijker zaak. De fiscus schijnt er niet vreeöld aan te zijn dat de eigenaren van buitenplaatsen deze in veiling doen brengen. Niet elke Gemeente kan een toevallig binnen haar gebied in veiling komend buitengoed aankoopen, zoodat het noodwendig gevolg is, dat deze bezittingen in handen van speculanten komen, die de boomen doen rooien en verkoopen en zoo mogelijk het geheel in bouwterrein verkavelen. Met dit zesde nummer is de eerste jaargang voltooid. De ervaring van 't eerste jaar leerde verschillende bezwaren kennen. Eerstens gebeurt er in twee maanden zooveel, dat de copie oudbakken is, voor er gelegenheid tot publicatie is. Dan wordt het blad zonder omslag bij de verzending en bestelling zeer beschadigd. Ook bleek de oplaag van 1000 stuks voor nuttig werk te klein. Om aan al deze euvelen tegemoet te komen wordt voor 1925 onze publicatie „Heemschut" een maandblad, dus 12 per jaar met een stevigen omslag. Om de uitwerking in ruimen kring te bevorderen, zal de oplaag verdubbeld worden. Zoo hopen we er 't allerbeste van. Een ander bezwaar is er nog. Vele buitengewone leden betalen de minimum-contributie van f2.50 per jaar. Om nu buiten de gewone algemeene onkosten van een Vereeniging de leden een maandblad op goed papier met foto's, cliché s, porto's enz. te leveren alles tezamen voor f 2.50 per jaar, zie dat kan ieder wel narekenen en begrijpen, daar komt men op tekort!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 2