Het dak, dat er nu van buiten zoo keurig uitziet, heeft een belangrijke -jherstelling ondergaan. De leien en het daaronderliggende beschot en de goten waren totaal vergaan. Het moest er alles af. Het beschot is vernieuwd en de dakbedekking van leien ook, doch met toepassing van de beschikbare oude leien met nieuwen erbij, waardoor een aangenaam oppervlak is verkregen. De bedekking is Maasdak, in rechthoekig verband, van Belgische leien, die de Maas afkwamen, in tegenstelling van de bedekking, zooals men die in de Noordelijke Provinciën .aantreft, de enkele Duitsche dekking van leien, die den- Rijn afkwamen, het schubbendak (Schuppendach).' Zoo is het huis weder ingericht voor bewoning, hier angstvallig den ouden toestand handhavende, daar iets sparende van latere verbouwing, elders weder een concessie doende aan de moderne eischen van bewoning. Om maar iets te noemen het huis had geen badkamer, geen keuken en geen W.C. en het ging toch bezwaarlijk, dit zoo te laten. Bezien wij thans nog de sculpturale versieringen van den gevel. In de zwikvullingen van het poortje zijn twee vrouwenfiguurtjes aangebracht. Men heeft bedacht, dat deze verband houden met de eerste Hervormde predikingen, welke te Middelburg ongeveer op deze plek hebben plaats gehad. Dit moet echter een dwaling zijn, want de beide figuurtjes hebben een steenhouwershamer in de hand. De het poortje flankeerende consoles dragen buiten de zeer fraai gesneden leeuwenkoppen het steenhouwers gereedschap, tot symbool van het in 't huis uitgeoefende bedrijf. Daarboven is de. bekende cartouche met inschrift IN - DE - STEENROTSE, ongetwijfeld verband houdende met het opschrift aan het bovenfries DAT - BOECK - EXODUS - 17 - CAP -1,-het verhaal gevende van MOZES en de oproerigheid van zijn schare na de uittocht uit Egypte over het onherbergzame van de landstreek, waarin hij ze gevoerd had, en waarbij MOZES door te slaan op den Rotssteen, daar water uit liet ontvlieden. De gevel heeft boven de bogen een fraaie serie reliefs. De rij van vijf heeft betrekking op de steengroeven en de steenhouwerij. Zij stellen van links naar rechts voor 1. Het losbreken van steenstukken uit het gebergte en het halen daarvan met een paard en kar. 2. Het vervoer van steenblokken met een kaapstander, en op rollen, met op, den achtergrond de steenhouwerstentjes. 3. De steengroeve, waar de blokken op het groefleger worden uitgebroken. 4. Het bewerken van de brute blokken tot bruikbare rechthoekige stukken, met afbeelding van een typische steenhouwerstent. 5. Het vervoer met een wagen met vierspan van de blokken steen. Bij het bovenste fries zijn ook de pilasterstukken met beeldhouwwerk versierd. Zij dragen allen een masker met daaronder een trofee van metselaars, steenhouwers en beeldhouwersgereedschap. De buitenste vullingen dragen een cartoucheplaat, als het ware gereed voor een opschrift; dit is er echter nooit op geweest. Eén van deze. platen was zoodanig verweerd, dat zij vernieuwd moest worden. De drie tusschen- liggende reliefs4 stellen den inhoud van Exodus 17 voor. Men ziet, van links naar rechts 1. De kinderen Israëls, gelegerd in Rafidim. 2. Mozes' wonder, de watergevende bron uit den Rotssteen. 3. De bergstroom is tot lafenis voor mensch en dier. In de vlakken ter weerszijden van de zoldervensters zijn medaillons. De linker is JULIUS CAESAR, de rechter draagt als opschrift OCTA AUG. Us, ongetwijfeld Octavianus Augustus. Nog hooger vindt men links het wapen van Zeeland, rechts dat van Middel burg; deze twee zijn vernieuwd, omdat de ouden tot een vormloozen klomp verweerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 6