De achtergevel groeide als vanzelf uit de aanwezige gegevens. De keuken- en W.C.aanbouwen zijn geheel nieuw, wat door materiaal en vorm is aangeduid. In de keuken treft men een achttiende-eeuwsche glazenkast en aanrecht aan met gesneden deurtjes. Deze zijn uit de oude keuken, vroeger achter op de binnenplaats getimmerd, afkomstig. Ook de oude pomp op de binnenplaats is weder geplaatst en aangesloten op den regenbak, zoodat dit meubel niet alleen sieraad is. Aan den zijmuur van de binnenplaats vindt men twee wapens, van Veere en van Zeeland. Deze werden aangetroffen aan een prieeltje in den tuin van het de Vereeniging „Hendrick de Keyser" eveneens in eigendom toebehoorende huis „de Globe" en waren volgens mededeeling van een vroegeren bewoner, uit Veere afkomstig. Ten einde ze goed op te bergen, zijn zij in den muur gemetseld. Beschouwen wij thans het interieur en dalen wij in gedachten eerst in den kelder af. De kelderval, de vernuftige gewelven met hun sierlijke lijnen, de wenteltrap naar de binnenplaats, dit alles getuigt van een liefde voor het ambacht en een vaardigheid, den tijd eigen. In het midden onder het huis is een ruimte, welke ongetwijfeld als kluis heeft dienst gedaan. In den keldervloer' gaapte gedurende de herstelling*de welput als een afgrond; een wonder, dat daar nooit iemand in verdwenen is. Nu is er een muurtje om gemaakt, zoodat er geen gevaar meer is. In het voorvertrek van den beganen grond lag een houten vloer, die vergaan was. Deze is vervangen door een vloer van roode bakken. De schouw met haardplaat en toebehooren is te danken aan de zeer gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur van Middelburg, dat dit stuk uit het Museum in bruikleen afstond. Het eikenhouten deurtje met kozijn, .ongetwijfeld uit denzelfden tijd als het huis, is afkomstig uit een huisje in de Stellingstraat G 193 te Middelburg. In het achtervertrek is eveneens de oude houten vloer vervangen door een steenen vloer van roode bakken. De schouw is een geschenk van den heer KOOLE en is afkomstig uit een vertrek boven diens werkplaats aan de Korte Delft. De balkenplafonds zijn in hun ouden vorm hersteld, behalve een enkel sleutelstuk en een gelaschte balk in het achtervertrek, is dit alles origineel. Van de gebeeldhouwde kraagsteenen waren slechts de helft aanweziger zijn toen door een beeldhouwer eenige copieën bijgemaakt. Ten einde in deze eerlijk te blijven, zijn de nieuwen in een andere steensoort gemaakt, dan de oorspronkelijken, zoodat zij altijd terug te vinden zijn. De spiltrap is voor het ondergedeelte geheel nieuw, doch zuiver naar den ouden vorm gemaakt. Zulk een oude spiltrap biedt naar onze hedendaagsche begrippen nog iets merwaardigs. Terwijl thans het aanbrengen van een trap tot de afwerking van een gebouw behoort, was dit vroeger niet zoo. De oude trap is zonder buitenboomen. Zij werd direct in den opbouw medegenomen, want de treden droegen direct in den muur, en stond 'dus evenals de moerbalken in weer en wind tot het huis onderdak was. Er rekening mede houdende, dat vroeger alleen in den zomer gebouwd werd en de houtafmetingen in eikenhout buitensporig zwaar waren, bood dit geen bezwaar. De zwart en wit marmeren vloer in de gang was aanwezig en afkomstig van de verbouwing uit-de achttiende eeuw, toen denkelijk ook de houten afdeklijst op den gevel gemaakt is. Het voorvertrek op de bovenverdieping, dat in een wonderlijke verdeeling werd aangetroffen, is weder tot één vertrek gemaakt. De eikenhouten kozijnen met canne- luren en inlegwerk zijn de oorspronkelijk daar aangetroffenen, in deugdelijken staat hersteld. De stookplaats ontbrak geheel. Bij gebrek aan beter is daqr, evenals in het achtervertrek, een oude achttiende-eeuwsche schoorsteenmantel aangebracht, van een oud Amsterdamsch huis afkomstig.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 3