bebouwing aan de Vijzelstraat door het gebouw van de Nederl. Handel Maatschappij met verzoek zoodanige bepalingen te stellen, dat dergelijke hooge bebouwing in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn. Het fraaie huis hoek Ebbingestraat en Jacobijnestraat te Groningen werd ondanks de pogingen van Heemschut voorzien van een winkelpui. Aan het Gemeentebestuur van Leiden werd een adres gezonden inzake de demping van de Mare, welke voorgenomen demping gelukkig voorkomen is. In Augustus 1923 vertegenwoordigde de thans overleden secretaris den Bond Heemschut bij de Internationale Conferente voor stadsaanleg en bebouwing te Gothenburg. Ondanks de pogingen van Heemschut werd de oude kerk te Harenkarspel publiek geveild en daarna gesloopt. Aan den Gemeenteraad van Amersfoort werd een adres gezonden om de Kamper- binnenpoort niet af te breken. Voorbereid werd de instelling van een eigen publicatie. Aangezien alle leden en correspondenten van Februari 1924 af regelmatig-het-blad „Heemschut werd toege zonden, kan voor de werkzaamheden van den Bond van September 1923 naar deze publicatie verwezen worden. Het Adviesbureau dat als vanzelf aan het Secretariaat verbonden is, strekte zijn werkzaamheden uit over het instellen van tal van verschillende onderzoeken naar aan leiding van ingekomen klachten omtrent vernieling, leelijke bebouwing en dergelijke. Verder werd een aantal bouwprojecten beoordeeld of verbeterd. De belangrijkste daarvan zijn bouwplannen te Alkmaar, Bergen op Zoom, Hoorn, Kootwijkerbroek, Lisse en Peize. De Secretaris, A. A. KOK. HET LAND VAN DE MOLENS. Het land van de molens dat is ons land van oudsher geweest. SACHA GUITRY, de bekende' Fransche schrijver schreef een tooneelstuk over het mooie land, waar de molens draaien. Toen zijn landgenoot JORIS KAREL HlIYSMANS naar Holland kwam om het leven van de heilige Lidwina van Schiedam te beschrijven, was het eerste dat hem trof en ontroerde de Hollandsche molens, die met hun wieken als zwarte kruisen tégen de lucht de stad van de heilige schenen te zegenen. Ons land heeft zich weinig dankbaar getoond jegens de molens, zijn trouwste bondgenooten in den strijd tegen het water, de kostelijke sieraden tevens van de wijde velden. Wat moet Noord-Holland vroeger mooi zijn geweest, toen nog geen fabriekspijpen en graansilo's de oevers van de Zaan ontsierden en wijd en zijd langs haar boorden de molens hun rappe wieken bewogen. Toen Beemster en Purmer en al die andere polders nog door geen electrische kracht werden bemalen, maar tientallen molens langs de vaarten rank en sierlijk hun nuttig werk volbrachten. Nu verdwijnen langs de Zaan de molens al meer en van de polders is het alleen nog de Schermer die bij den nieuwen tijd ten achter bleef en stand hield tegen de dringende macht van schijnbaar zooveel makkelijker en economischer electrische bemaling. En toch, hoezeer passen de molens bij ons landschap, hoezeer vormen zij er een onmisbaar deel van. Welk een verlevendiging geven zij aan het dorpssilhouet waarin kerktoren en molenwieken zoo treffend de eentonigheid., breken,hoe,.zijn ze zelfs aan de rand van de groote stad steeds meer ingeperkt en ombouwd, van een innige be koring met hun verweerde bouwsels, hun stoere rompen, hun lenige, slanke wiekentooi. Maar bovenal toch hooren zij thuis in ons polderland, waar de wijde egaliteit van groene velden zoo ongemeen mooi wordt verlevendigd door een rood gedaakte boeren hoeve in de verte, een pittoresk dorpssilhouet aan den horizon, een molengedaante aan de ringvaart, sierlijk zich spiegelend in het rimpelloos water op een stillen, zomer- schen dag. Hoe staan zij daar, stil en trouwhartig, als wachters over de velden, hoe leven zij op als de wind komt aanstormen met wild, maar rythmisch wiekenbeweeg en kokende uitstorting van water in de vaart. Wie de schoonheid van ons land lief heeft moet houden van de molens en voor hun bescherming waakzaam zijn. Want vele machten bedreigen hen. De tand des tijds knaagt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 7