WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT Na het t verschijnen van het eerste nummer zijn weder vele onderwerpen de revue ge passeerd. Alles te vermelden is onmogelijk dus beperken wij ons tot het belangrijkste. De berichten omtrent den geprojecteerden autoweg Amsterdam-Den Haag-Rotterdam met de daaraan verbonden drooglegging der Aalsmeerderpiassen hadden de volle aan dacht. Voorloopig schijnt de zaak van de baan omdat vernomen werd dat de conces sionaris de verplichte storting niet op den bepaalden tijd heeft betaald. Met belangstelling volgde Heemschut de benoeming van de leden in de Amsterdamsche Schoonheidscommissie. Het reglement was reeds sedert meer dan een jaar vastgesteld. De keuze en benoeming der leden schijnt heel wat moeilijkheden te hebben voortgebracht. Thans belooft de aesthetische verzorging van Amsterdam een betere toekomst tegemoet te gaan. Alle bouwwerken van de binnenstad die vroeger buiten de bemoeiing van de Commissie lagen, moeten nu aan welstandseischen voldoen en het is verder te hopen dat de steeds voortwoekerende ontsiering door reclame men zie den Dam en het Damrak zal worden beteugeld. In het door den bekenden 19e eeuwschen tuinarchitect ZOCHER, aangelegde stadspark van Wijk bij Duurstede werden vele boomen omgehakt. De pogingen van Heemschut om dit te beletten waren vruchteloos. Te Zwolle besloot de Raad een deel van de vestinggracht te dempen. De omgeving ter plaatse verkeert in een zoodanig verwaarloosden toestand dat buitenstaanders den indruk moeten krijgen, dat door demping niet veel schoons verloren gaat. De verkeers wegen op dit punt laten te wenschen over zoodat ook hier de indruk kan worden gewekt dat door demping verbetering wordt verkregen. Aan den Gemeenteraad van Zwolle werd verzocht de demping op te schorten, de nog geheel complete gordel van vestinggrachten ongeschonden te laten en het vraagstuk in handen te stellen van een bevoegd stedebouwkundige. Ten overvloede werd nog de medewerking ingeroepen van het Provinciaal Bestuur en van plaatselijke vereenigingen. Aan het Gemeentebestuur van Haarlem, dat het Huis te Zaanen in de Gemeente Schoten met uitgestrekte omgeving aankocht, werd verzocht middelen te beramen om afbraak van het huis te voorkomen en het gebouw een passende bestemming te geven. Het moeilijke in deze zaak is, dat de verkooper zich het recht voorbehield het huis binnen een bepaalden termijn af te breken. De normaliseering van riviertjes in Drenthe en Overijssel had de aandacht van Heemschut. Een- ingesteld onderzoek wekte den indruk dat daar alles gedaan wordt wat mogelijk is om het natuurschoon te sparen. Aan de Gemeentebesturen van Alkmaar en van Kampen, welke beide plaatsen door reclame worden ontsierd, werd verzocht een verordening tegèn hinderlijke reclame vast te stellen. De pogingen tot verbetering van de omgeving der Morschpoort te Leiden hadden succes, waarvoor speciaal het Gemeentebestuur van Leiden dank wordt gebracht. De berichten omtrent- afbraak van de Oostpoort te Delft ten behoeve van een verkeersweg Den Haag-Rotterdam, bleken gelukkig onjuist te zijn. Deze poort dreigt geen gevaar. Pogingen werden aangewend een fraaie boomengroep van het voormalig buitengoed Rozenburg binnen de Gemeente Heemstede te behouden. Te Capelle a/d IJssel wilde de Kerkvoogdij de boomen voor de Kerk doen omhakken, omdat men daar een uurwerk met electrisch verlichte wijzerplaat noodig achtte. Aan het Kerkbestuur werd beleefd verzocht de boomenkrans om de Kerk ongeschonden te laten. Vernomen werd dat de duinen tusschen Noordwijk en Katwijk zullen worden af gegraven, waardoor een belangrijk stuk natuurschoon verloren zal gaan. Heemschut hoopt hier te doen wat mogelijk is om alsnog te redden wat te redden valt. De kortelings opgerichte Bond van Nederlandsche Tuin-Architecten sloot zich bij Heemschut aan. Verschillende berichten kwamen in van de veilingen van groote buitenplaatsen. De tijdsomstandigheden schijnen dit met zich te brengen. Deze zaken worden in het oog gehouden om zoo noodig te trachten deze fraaie herinneringen uit het verleden onge schonden te houden of een goede bestemming te geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 2