Almelo Stadhuis GELDERLAND Loopgraven Montferland UTRECHT Duivendorp Den Dolder OVERIJSSEL smederij uit 1921. Na lang lobbyen is dit uiteindelijk gelukt. Deze aanwijzing stelt de eigenaar in staat geld tegen lage rente te lenen om het complex te restaureren. Het stadhuis is een belangrijk ontwerp in het oeuvre van de architect Oud. De gemeente Almelo heeft een nieuw stadhuis betrokken. Daarmee komt het oude stadhuis van architect J.J.P. Oud leeg te staan. Na aanvankelijk op herbestemming in te zetten wil het gemeentebestuur nu voor sloop gaan. Heemschut en Stichting Cuypersgenootschap zijn voor behoud. Hergebruik is van groot belang om het gebouw te kunnen behouden. Het stadhuis is van landelijk belang als voorbeeld van wederopbouwerfgoed. Eventuele sloop is zeer onwenselijk. Dit laatste ontwerp van Oud, gebouwd in 1972 behoort tot zijn belangrijkste late wer ken en is bovendien van waarde als goed voorbeeld van naoor logse stadhuisbouw. Ook is het karakter van het gebouw tot op heden goed behouden. Heemschut en Cuypersgenootschap hebben de monumentenstatus aangevraagd en willen dat een waardebepaling gericht op transformatie uit wordt gevoerd. In de Eerste Wereldoorlog is door de Duitsers op de stuwwal bij Elten, aan de grens met Nederland, een loopgravenstelsel met bunkers aangelegd, omdat men bang was dat er vanuit Nederland een aanval zou kunnen plaatsvinden. Na de Tweede Wereldoorlog is het deel ten noorden van de snelweg Arnhem Oberhausen Nederlands gebied geworden. Bij de verwerving van het Bergherbos is het in bezit gekomen van Natuurmo numenten. De afgelopen jaren heeft Natuurmonumenten de belangrijkste loopgraaf beter zichtbaar gemaakt en een deel ervan gereconstrueerd in het kader van het Interregproject 'Speuren naar bosgeschiedenis'. De route van het recent ver schenen boekje 'Bergherbos, een cultuurhistorische wande ling' voert langs de loopgraaf. In aanwezigheid van een aantal genodigden heeft de burgemeester van Montferland, mevrouw Lepping-Schuitema op 25 mei jl., door de onthulling van een bescheiden markeringszuil, de openstelling voor het publiek verricht. De plaats van samenkomst was bij de uitspanning het Peeske en het gezelschap werd naar de locatie vervoerd met een aantal legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Heel bijzonder was het om een amfibisch voertuig 'DUKW' op de bospaden van het Montferland te zien. Heemschut, mede-aan vrager van een status als Rijksmonument, was ook aanwezig. Een stuk van de Duitse loopgraven werd door Natuurmonu menten in de bossen bij Montferland zichtbaar gemaakt. Ondanks verwaarlozing, blijft de monumentenstatus van het wijkje De Duif gehandhaafd en worden de woningen opgeknapt. Het Duivendorp aan de Pleineslaan in Den Dolder is een karak teristiek voorbeeld van typische woningbouw ten behoeve van de werknemers van Zeepfabriek 'de Duif'. Een aantal panden hiervan is door de gemeente Zeist op de gemeentelijke monu- HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2014 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2014 | | pagina 9