Jaarverslag 2014 Beschermingsactiviteiten in de provincies Ook dit jaar wordt in het jaarverslag slechts een selectie van provinciale acties en werkzaamheden gemeld. Op de website www.heemschut.nl, onder bedreigd erfgoed, worden zoveel mogelijk van de dossiers ingevoerd en geactualiseerd. Op de site zijn ze direct te raadplegen en kan men een reactie geven. De gegevens worden door de provinciale commissieleden aangeleverd en door de webmaster op het Korenmeterhuis verwerkt. Een tweede overzicht wordt gepubliceerd in onze digitale nieuwsbrief en in ons kwartaaltijdschrift Heemschut, in de rubriek Heemschut Actief. GRONINGEN Bescherming binnenstad Groningen FRYSLAN Monumentenbeleid de Friese Meren DRENTHE Smederij Valthermond schut krijgt echter steeds meer signalen dat dit harmonisatie proces gestopt is en maakt zich grote zorgen over de toekomst van het monumentenbeleid. Tenminste van de beschik bare financiële middelen en menskracht wordt wegbezuinigd, waarmee er feitelijk sprake is van een marginalisering van het gemeentelijke erfgoedbeleid, dat ongetwijfeld zeer negatief zal gaan uitwerken op het cultuurhistorisch zeer waardevolle karakter van de gemeente. De aanwijzing van gemeentelijke monumenten in de voor malige gemeente Gaasterlan-Sleat is net klaar of er wordt al weer gekeken of de monumentenlijst niet kleiner kan. Er zijn namelijk veel bezwaren van eigenaren. In Lemsterland bestaat onduidelijkheid over wat wel en niet aangewezen wordt en vol gens welke beleidsregels. Skarsterlan en de delen van Boarn- sterhim die bij de nieuwe gemeente zijn gevoegd kennen geen monumentenlijst. Heemschut vraagt daadkracht en duidelijk heid van de gemeente. Via het Platform Cultureel Erfgoed Groningen heeft Heemschut zich de afgelopen jaren ingezet voor de bescherming van de binnenstad van Groningen. De commissie heeft geijverd voor het aanwijzen van monumenten, de borging van cultuurhistori sche waarden in het nieuwe bestemmingsplan en het actueel maken en houden van het welstandskader. Heemschut heeft telkens haar zorg geuit over de verharding van de binnenter reinen in de binnenstad. De gemeente gaat beter toezien op bescherming van tuinen. Ook het daklandschap verdient meer bescherming. Heemschut ziet ook graag dat alle mogelijk heden om gebouwen op te toppen uit het bestemmingsplan wordt gehaald. Dit is ook een ambitie van de gemeente. In het kader van de welstandsnota ziet Heemschut graag nog richt lijnen en voorbeelden van hoe je eigentijds conformerend en confronterend kunt bouwen, daarbij rekening houdend met de historische waarden van de directe omgeving. De Friese Meren is sinds 1 januari 2014 een nieuwe fusie gemeente bestaande uit Gaasterlan-Sleat, Lemsterland, Skar sterlan en delen van Boarnsterhim. De nieuwe gemeente heeft de ambitie geuit om een nieuw gemeentelijk monumentenbe leid te gaan ontwikkelen voor het hele grondgebied. Heem- De provinciale monumentenstatus van de smederij geeft de mogelijkheid van een lage rente lening. In Valthermond stonden ooit twintig smederijen. Die van J. Klok was een van de grotere. Er konden treinwagonnetjes voor het vervoer bij de vervening en brugonderdelen worden gemaakt. De smederij is daardoor van meer dan lokaal belang. Het com plex verkeerde in een vervallen staat. Eigenaar Frans van Kuik probeerde lang een goede bestemming te vinden, maar zag zich genoodzaakt om te gaan slopen. Hij vroeg bij Heemschut om hulp. Heemschut heeft eind 2013 de provinciale monu mentenstatus aangevraagd voor de woning uit 1912 en de 8 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2014

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2014 | | pagina 8