AMSTERDAM ZEELAND Monumenten Nieuw-West ZUID-HOLLAND Watertorens Zwijndrecht en Naaldwijk Het stadsdeel Nieuw-West is goed bezig om de gemeentelijke monumentenlijst met panden uit de wederopbouwperiode uit te breiden. Toch dreigt nog sloop voor een aantal (zeer) belang rijke objecten door vernieuwing. Daarbij gaat het om het Cal- vijncollege van architect J.B. Ingwersen, de zaagtandwoningen van architect Fr. van Gooi, de Goeman Borgesiusschool met het wederopbouwkunstwerk van Frieda Hunziker en de Airey- woningen van architect H. Klarenbeek. Dankzij goed lobbywerk is bereikt dat het Calvijncollege en de Aireywoningen behou den blijven. Heemschut Amsterdam heeft geprobeerd sloop en nieuwbouw van de Kerk de Ark van architect Zanstra te voorkomen. Het beroep bij de Rechtbank is verloren. Bij de KAV-garage aan de Johan Huizingalaan is de eigenaar tegen plaatsing op de monumentenlijst. Hier is Heemschut derde- belanghebbende in een rechtszaak. Ze ondersteunt het stads deel in het voornemen tot aanwijzing. In verschillende gemeenten worden plannen ontwikkeld voor de herontwikkeling van leegstaande watertorens. Heemschut Zuid-Holland heeft in twee gevallen aanleiding gezien om te reageren. Zij vinden dat bij de plannen die worden ontwik keld in de gemeenten Zwijndrecht en Naaldwijk teveel de monumentale waarden van de watertoren evenals de groene omgeving worden aangetast. In Zwijndrecht zal de watertoren structureel gewijzigd worden en wordt een aanbouw mogelijk gemaakt. De bijzondere kwaliteit van de watertoren wordt door dit plan tenietgedaan. Daarnaast is Heemschut van mening dat sprake is van een verstening van de omgeving van de water toren. Dit is naar onze mening het gevolg van een situatie vreemd, niet passend, veel te groot programma van eisen dat op het gebiedje rond de watertoren wordt ontwikkeld. In Naald wijk vindt de commissie vooral de aanbouw aan de watertoren te massief, waardoor de uitstraling van de toren te niet wordt gedaan. De toren heeft met zijn vorm, gedetailleerde metsel werk en horizontale lijnen een totaal andere uitstraling. Die uit straling gaat door de voorgestelde aanbouw volledig verloren, is de mening. Heemschut pleit om meer te kijken naar goede voorbeelden van herbestemming van watertorens zoals in Dor drecht en Hazerswoude. Het veerhuis in Wolphaartsdijk, gemeente Goes, stamt uit 1890 en wordt met sloop bedreigd. Ondanks het feit dat na twee jaar leegstand de huidige staat van het pand niet slecht is, wil de eigenaar het slopen en er een belangrijk groter hotel annex restaurant met een dakterras bouwen. De gemeente Goes beseft dat het een gebouw is met hoge cultuurhistori sche waarde, maar zegt een sloopvergunning niet te kunnen weigeren, omdat er geen bescherming op rust. Het veerhuis vormt een ensemble met het voormalige station uit 1927 van de spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland en een muraltmuur (Rijksmonument) op de dijk. Dit ensemble bepaalt het karak ter van de omgeving. Afbraak van het veerhuis en nieuwbouw zou de aantrekkelijkheid voor de watersporter sterk verminde ren en verlies betekenen van maritiem erfgoed. Het is heel goed mogelijk het veerhuis te restaureren en uit te breiden met appartementen of hotelunits. Een dergelijk herstel zou belangrijk minder kostbaar zijn en heeft als bijkomend voordeel dat een uitbreiding fasegewijs kan worden gerealiseerd. Deze zienswijze is bij de gemeente Goes ingediend. Die is daarop in overleg gegaan met de projectontwikkelaar om het oorspron kelijke veerhuis te behouden en een uitbreiding te realiseren, zoals door de commissie Zeeland is voorgesteld. Moet het Oude Veerhuis plaats maken voor een enorm appar tementencomplex? HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2014 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2014 | | pagina 11