Jaarverslag 2013 Beschermingsactiviteiten in de provincies FRYSLAN Een veelheid aan acties Ook dit jaar wordt in het jaarverslag slechts een selectie van provinciale acties en of werkzaamheden gemeld. Op de website www.heemschut.nl, onder bedreigd erfgoed, worden zoveel mogelijk van de dossiers ingevoerd en geactualiseerd. Op de site zijn ze direct te raadplegen en kan men een reactie geven. De gegevens worden door de provinciale commissieleden aangeleverd en door de webmaster op het Korenmeterhuis verwerkt. GRONINGEN Lintbebouwing Sappemeer bureau), een markant pand uit de jaren '30, zou gesloopt wor den. De gebouwen moesten het veld ruimen voor een parkeer plaats bij de Lidl. Door een gat te slaan in het historische lint wordt het straatbeeld van Sappemeer ernstig aangetast. Open plekken zoals een parkeerterrein stroken niet met het karakter van het lint! Heemschut Groningen is dan ook direct in gesprek gegaan met de gemeente en de plaatselijke historische ver eniging. Ook in de regionale media is aandacht besteed aan de wijze waarop Heemschut zich inzette voor de historische lintbebouwing in Hoogezand-Sappemeer. Helaas geldt volgens de huidige regelgeving dat de panden na slechts een sloop- melding konden worden verwijderd. Lidl had de panden eer der al aangekocht. Maar ook de gemeente realiseert zich nu dat de historische lintbebouwing moet worden beschermd. Zij delen de mening van Heemschut dat sloop in het historisch lint de ruimtelijke kwaliteit van de omgeving aantast. Op dit moment is er een nieuwe welstandsnota in voorbereiding. Deze zal bescherming gaan bieden aan het historisch lint. Heemschut Groningen wordt betrokken bij het opstellen van de nieuwe nota. Daarnaast heeft de gemeente aan de Histori sche Vereniging Hoogezand-Sappemeer gevraagd een lijst met waardevolle panden samen te stellen om 'onverwachte' sloop- plannen in de toekomst te voorkomen. Dit komt weliswaar te laat voor het arbeidsbureau, maar toont in ieder geval dat de gemeente samen met Heemschut en de historische vereniging voor de toekomst het historische lint van Sappemeer absoluut wil beschermen! In het verslagjaar heeft de commissie een veelheid aan resul taten geboekt. Genoemd kunnen worden de gehonoreerde zienswijze op de Structuurvisie Fryslan Windstreek 2012, waarin bezwaar is aangetekend tegen de bouw van verspreide windmolens in de gebiedsdriehoek Harlingen, Bolsward en Makkum, het geslaagde behoud van de voormalige 'Cocusfa- briek' te Harlingen, die een definitieve invulling met wooneen heden krijgt, het afzien van de omvangrijke uitbreiding van het 'Havenmantsje' in Harlingen. Het agenderen van het belang van de middeleeuwse zeewaterkering 'Pingjumer Gulden Hals band', waar een eerste waardestelling plaatsvond en middelen beschikbaar zijn gekomen om het toekomstig behoud en her stel te bewerkstellingen. Verder zijn acties ondernomen voor het behoud van het kerkje in Broek, waarbij een redengevende omschrijving is aangereikt, met het pleidooi het kerkje op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, voor de restaura- Het gesloopte voormalige arbeidsbureau. Soms kan verlies leiden tot mooie samenwerking. De actie van Heemschut Groningen in Sappemeer is daar een voorbeeld van. In de historisch waardevolle lintbebouwing van het dorp werd een melding gedaan van sloop. Een aantal gebouwen, waaronder een voormalige notariswoning (het latere arbeids- 8 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 8