Landelijke belangenbehartiging Manifest Groen Erfgoed Omgevingswet Structuurvisie Ondergrond Natuurpact Afstoten monumentaal vastgoed in rijksbezit Met het Manifest Groen Erfgoed wordt aandacht gevraagd voor het historische groen rond Nederlandse buitenplaatsen. Opge roepen wordt tot kennisverbetering, betere borging van waar den in de ruimtelijke ordening, meer financiële middelen voor instandhoudingen meer vertrouwen in particulier initiatief. Het Manifest is op 5 februari 2013 uitgereikt aan de heer Cees van 't Veen, directeur van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Heemschut is nauw betrokken bij de totstandkoming van de nieuwe Omgevingswet. Voor Heemschut is van cruciaal belang dat de integratie van de cultuurhistorie in de ruimtelijke orde ning, ingezet met de Modernisering van de Monumentenzorg, ook in deze nieuwe wet zijn beslag krijgt. Het lobbywerk van Heemschut vindt over diverse gremia plaats. Binnen Heem schut is een aantal vrijwilligers actief met het bestuderen van de Omgevingswet. Daarnaast zit Heemschut met een aantal milieu- en landschapsorganisaties in een Omgevingswet-over- leg met het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. Verder is Heemschut actief geweest in overleggen met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en werden er verschillende lande lijke informatiebijeenkomsten over de Omgevingswet bezocht. Heemschut heeft in april mogen reageren op de toets versie van de nieuwe Omgevingswet. Daarna is deze naar de Raad van State gegaan. Tot nu is het advies van de Raad van State geheim. Heemschut heeft ook over het vervolgproces ten aan zien van de amvb's mogen meedenken. Onze reactie is gericht op een aantal aspecten. Heemschut is van mening dat de wet in principe veel kansen biedt voor een goede ruimtelijke ordening binnen de fysieke leefomgeving. Onze vereniging ziet echter ook een aantal risico's, dat ze graag in de wetstekst ondervangen zou willen zien. Eén ervan is de vrijblijvendheid van welstand ten opzichte van de wettelijke verankering van cultuurhistorie. Daarnaast is de participatie van burgers in de nieuwe kaderwet onvoldoende op essentiële onderdelen gewaarborgd. De verbreding van de monumenten zorg naar een ruimtelijk benadering is in de wet mogelijk, maar de vraag is of, en zo ja op welke wijze gemeenten dit taakveld gaan oppakken als het niet verder wordt verplicht. Tenslotte is Heemschut van mening dat een Omgevingsvisie verplicht zou moeten worden. Daarmee wordt het democratisch proces van nadenken over een bestendige en duurzame ruimtelijke orde ning volgens de vereniging bevorderd. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu is druk bezig met de voorbereiding van de Structuurvisie Ondergrond. De structuur visie vormt een kader voor de ondergrondse ordening van acti viteiten van rijksbelang. Heemschut is in samenwerking met AWN (Archeologische Werkgroep Nederland) de Vereniging van vrijwilligers in de Archeologie, vanaf het begin betrokken bij de totstandkoming van de structuurvisie. Heemschut en AWN lichten vanuit het cultuurhistorisch belang de maatschappe lijke opgave voor de ondergrond toe. Hierover zijn verkennende gesprekken gevoerd en hebben de organisaties in verschil lende overlegrondes hun inbreng kunnen leveren. Met name moet duidelijk zijn wat de gevolgen zijn van activitei ten in de ondergrond voor het aanwezige archeologische mate riaal en voor het bovengrondse erfgoed. Er kan bijvoorbeeld gedacht worden aan de schade die ontstaat aan monumen ten en het cultuurlandschap door aardbevingen, ontgronding, zandwinning, verzakkingen en trillingen. In de beleidsopgave die is geformuleerd wordt het cultuurhistorisch belang duidelijk omschreven en afgewogen. Het kabinet heeft in 2013 de contouren van een nieuw natuur beleid gepresenteerd. Het kabinet wil samen met de provincies en maatschappelijke organisaties tot 2027 een robuust Neder lands Natuurnetwerk gaan ontwikkelen. Daartoe is het Natuur pact gesloten tussen het Rijk, de provincie en maatschappe lijke organisaties. De provincies worden verantwoordelijk voor de ontwikkeling en het beheer van natuur in Nederland. Maat schappelijke organisaties spelen een cruciale rol bij de uitvoe ring van het natuurbeleid. Erfgoedvereniging Bond Heemschut, de Nederlandse Tuinenstichting en Stichting In Arcadië heb ben aan Staatssecretaris Dijksma de oproep gedaan in het natuurbeleid aandacht te schenken aan cultureel erfgoed. Cultureel erfgoed en natuur zijn in veel gevallen een twee eenheid, ze versterken elkaar bij de beleving en de ruimtelijke ontwikkeling van het landschap. Heemschut is van mening dat het Ministerie van Economische Zaken het historisch groen op buitenplaatsen, landgoederen, parken, tuinen, begraafplaat sen, botanische tuinen, maar ook landschappen, polders en recreatiegebieden veel meer in haar beleid moet integreren. Heemschut is als een van de weinige erfgoedorganisaties aan wezig geweest op de Natuurtop op 22 juni. Ook is Heemschut betrokken bij de lobby voor de natuurbeschermingswet om het cultuurlandschap beter te beschermen. Het Rijk wil monumentaal vastgoed in rijksbezit afstoten, omdat ze het onderhoud en beheer van deze objecten en structuren niet meer als haar kerntaak ziet. De meeste van deze rijks monumenten zijn vanaf de 19de eeuw in het bezit van het Rijk gekomen door schenking, vererving of aankoop met het idee dat het Rijk er goed voor zou kunnen zorgen. Het Rijk heeft een HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013 5

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 5