Vereniging Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste particuliere vereniging voor behoud en bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. Per ultimo december 2013 telde de vereniging 5.405 leden. Het aantal opzeggingen en uitgeschreven leden bedroeg in het verslagjaar 378 tegenover 48 nieuwe leden. Vrijwilligers Landelijk bureau en personeel Bestuur Financiën Beleidsplan Bestuurlijke vernieuwing Ton Koot penning Heemschut is een vrijwilligersorganisatie. Ruim 130 vrijwil ligers in dertien commissies zijn actief op het gebied van bedreigd erfgoed. Zij komen in actie als cultuurhistorisch waardevolle gebouwen worden gesloopt, landschappen wor den aangetast of nieuwbouwplannen niet passen in hun omgeving. Heemschut reageert op meldingen van burgers en leden, maar gaat ook steeds meer proactief werken. Dat betekent dat er wordt ingesproken bij het opstellen van streek- en bestemmingsplannen en dat gemeenten worden benaderd om zelf een goed monumentenbeleid op te zet ten. Een overzicht van deze activiteiten vindt u op de website www.heemschut.nl De vrijwilligers worden ondersteund door een klein, profes sioneel bureau. Dit is gevestigd in het Korenmetershuis te Amsterdam. Het landelijk bureau ondersteunt de vrijwilligers met hun expertises op verschillende terreinen. De directeur draagt, in overleg met en onder medeverantwoording van het bestuur, zorg voor de dagelijkse gang van zaken en de uitvoe ring van het beleid. Samenwerking met andere organisaties, het deelnemen aan nieuwe initiatieven en het ontplooien van eigen activiteiten vormen daarbij speerpunten. In het verslagjaar heeft één stagiair bij het bureau stage gelo pen: Daniele Mores, masterstudent Geo-Communicatie aan de Universiteit Utrecht. De heer Ir. Evert de longh heeft met instemming van het Algemeen bestuur eind 2012 de voorzittersfunctie ad-interim aanvaard. In het verslagjaar is een profiel opgesteld en heeft de werving voor een nieuwe voorzitter plaatsgevonden. In de Algemene Vergadering van Leden van 2014 wordt de nieuwe voorzitter Pieter Matthijs Gijsbers benoemd. In de samenstel ling van het bestuur zijn de volgende wijzigingen opgetreden. De heer mr. C.A. Raas werd tijdens de AVL benoemd als voor zitter van de commissie Gelderland. De heer T. van Dalfsen werd benoemd als voorzitter van de commissie Overijssel. Mevrouw E.A. van Duin voor de commissie Groningen, de heren ir. H. Dekker en Y. Meihuizen in duo functie voor de commis sie Utrecht. Voor zowel het Algemeen Bestuur als lid van het Dagelijks Bestuur zijn benoemd de heerir. J.A.F.A. Timmermans voor de provincie Friesland en de heer F.J. Goossen voor de provincie Zeeland. De heren C. Verhaar (Utrecht), W. Heijbroek (Zeeland) G.G. Witsen Elias (Friesland) traden terug. De staat van baten en lasten van de vereniging vindt u op pagina 18. Tijdens de Algemene Vergadering van Leden in juni 2013 zijn zowel de 2011 als de jaarrekening 2012 vastgesteld. De jaar rekening 2013 wordt vastgesteld tijdens de AVL van juni 2014. Heemschut is door de Belastingdienst aangemerkt als cultu rele ANBI-instelling (Algemeen Nut Beogende Instelling). Het beleidsplan is te vinden op www.heemschut.nl onder de tab vereniging/beleid. Het beleidsplan is tijdens de Algemene Vergadering van Leden in juni met een jaar verlengd. In 2012 werd een proces gestart van bestuurlijke vernieuwing binnen de vereniging. Dit heeft geresulteerd in een tweetal werkgroepen, te weten de werkgroep Verbetering en Public Relations, die in het najaar hun bevindingen hebben gepre senteerd aan het Algemeen bestuur. Deze werden unaniem aangenomen, waarna gestart is met de uitwerking. Dit zal in 2014 onder andere resulteren in voorstellen voor nieuwe regle menten en een aangepast verenigingsstatuut. De werkgroep PR leidde onder andere tot een opzet ter vernieuwing van de website, waar in de loop van 2014 aan wordt gewerkt. Op 1 februari werd in Amsterdam de Ton Kootpenning uitge reikt aan de heer Prof. Dr. Vincent van Rossem. Van Rossem is werkzaam als architectuurhistoricus bij het Bureau Monumen ten Archeologie van de gemeente Amsterdam en bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. De penning is hem toegekend vanwege zijn niet aflatend pleidooi voor het behoud van historische binnensteden. Door zijn kritische en prominente stellingname weet hij een groot publiek te bereiken. HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 3