Jaarverslag 2013 NOORD-BRABANT Schuddebeurs en de poldermolen LIMBURG Beroepsprocedure Arcen In opdracht van Prins Willem III werd in 1794 een poldermolen gebouwd aan de Botsdijk te Lage Zwaluwe. Als poldergemaal, aangedreven door de wind en later op stoom, werd de molen tijdens de tweede wereldoorlog in 1941 ontdaan van zijn wie ken om als uitkijkpost te dienen. In 1951 kreeg de molen weer deze functie ten tijde van de koude oorlog. Na een periode te zijn gebruikt als scoutingruimte volgde leegstand. De Rijksge bouwendienst vond het na jaren van geen onderhoud plegen tijd om het gemeentelijk monument te verkopen. Door verkoop dreigde sloop, gezien de zeer slechte bouwkundige staat. Door actief samen met de plaatselijke stichting 'Redt De Schudde beurs' op te treden heeft Heemschut de molen van de slopers hamer gered. Constructieve overleggen met de gemeente en de provincie hebben geleid tot een gedragen plan om de molen in te richten als tijdelijke vakantiewoning en informatieruimte voor de stichting De Schuddebeurs. Een ander speerpunt van de commissie is de Brabantse gemeentelijke monumentenlijsten en monumentencommis sies, die bedreigd worden door opheffingen onvoldoende onaf hankelijkheid en deskundigheid. Het rijksmonument Heidepark uit 1884 is al jaren eigendom van de gemeente Tilburg en verkeert in zeer ernstige bouwkundige staat. Er is in jaren geen onderhoud gepleegd en de allure van weleer is ver te zoeken. Met andere organisaties heeft Heem schut de publiciteit gezocht, B&W aangeschreven en onder tussen is algemeen bekend dat hier snel iets moet gebeuren. De plannen voor een chique restaurant kan niet helemaal de goedkeuring van Heemschut dragen als monument en tuin met vijver daar teveel door veranderen. In de tuin staan mooie, oude bomen en stichting Stadsbomen Tilburg heeft de waardevolle bomen geïnventariseerd en gevraagd om bescherming. De romp van de poldermolen in Schuddebeurs. Het Kasteel van Arcen dat door nieuwbouw in de omgeving wordt bedreigd. In 2013 heeft de rechtbank Roermond uitspraak gedaan in de beroepszaak die Heemschut samen met de Tuinenstichting en Dorp en Erfgoed Arcen tegen de omgevingsvergunning voor de MFA heeft aangespannen. De rechtbank verwierp de aan gevoerde argumenten met betrekking tot de bestaande leeg stand van monumentale gebouwen in de kern van Arcen, de sterke afwijking ten aanzien van jarenlang voorgestaan ruimte lijke beleid (Provinciaal ontwikkelingsplan, twee gemeentelijke structuurvisies). Op de aangevoerde argumenten werd niet of nauwelijks inhoudelijk ingegaan. Reden voor de drie organisa ties om hoger beroep aan te tekenen bij de Raad van State. Belangrijk daarbij is vooral de door de rechtbank aangevoerde overweging, dat belangenorganisaties ter onderbouwing van hun standpunten onafhankelijke deskundigenrapporten zou den moeten overleggen. Daarmee worden belangenorganisa ties in de onmogelijke positie gedwongen eigen en kostbaar extern onderzoek te laten verrichten, naast de al door gemeen ten ingestelde onderzoeken. En dat terwijl er in de gelederen van organisaties de inhoudelijke kennis zonder meer aanwezig is. De posities van organisaties als Heemschut wordt daar mee aanzienlijk uitgehold. Een voorlopige voorziening tegen de bouw van de MFA is afgewezen. De bodemprocedure zal medio dit jaar zijn afgerond. De ervaringen uit deze beroepsprocedures leren, dat in de ver dere aanpassing van de Omgevingswet meer aandacht moet komen voor ruimtelijke kwaliteit, historische continuïteit, unici teit, hergebruik, aantrekkelijkheid en identiteit; categorieën die vragen om een sterke inhoudelijke motivering in de afweging door het openbaar bestuur. Advisering en besluitvorming zal daarop moeten worden toegesneden. De wet zal daarvoor dan ook meer waarborgen moeten bieden. 14 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 14