Jaarverslag 2013 AMSTERDAM Voorbescherming kansrijke monumenten NOORD-HOLLAND Rosa Spierhuis Goed nieuws uit de hoofdstad. Na aanhoudende druk van onze kant is het gelukt de voorbescherming van kansrijke gemeentelijke monumenten weer in de Erfgoedverordeningen van de centrale stad en stadsdelen te krijgen. Tot nu toe gold zij meestal alleen voor gekandideerde rijksmonumenten. Een motie van PvdA-er Verbeet is nu in de gemeenteraad bijna una niem aangenomen. Alleen de VVD stemde tegen. De voorbe scherming houdt in, dat vanaf het moment van kennisgeving door het bestuur van een voornemen tot aanwijzing van een gemeentelijk monument tot het daadwerkelijke aanwijzings besluit en registratie, een pand beschermd is. Dat wil zeg gen, dat het niet gewijzigd, verplaatst danwel afgebroken mag worden zonder een omgevingsvergunning voor monumenten. Enkele stadsdelen hadden hun erfgoedverordening al in die zin gewijzigd. Nu de centrale stad is gevolgd, zullen de laatste stadsdelen ook wel volgen. Rosa Spierhuis met de tuinen ontworpen door Mien Ruys. In de jaren zestig van de vorige eeuw nam harpiste Rosa Spier het initiatief om in Laren een verzorgingshuis te stichten als 'veilige haven' voor oudere kunstenaars en aan de kunsten gerelateerde wetenschappers. Architectenbureau Verbruggen en Goldschmidt ontwierp een complex, waar kunstenaars op leeftijd in een inspirerende omgeving hun werk zouden kunnen voortzetten en met elkaar kunstuitingen en kennis kunnen uit wisselen door middel van exposities en uitvoeringen. Behalve wooneenheden bevat het huis ateliers, werkkamers, muziek kamers, een foyer/expositieruimte en een klein theater annex concertzaal. De architecten ontwierpen in nauwe samenwer king met de tuinarchitect Mien Ruys een gebouw in paviljoenvorm, waar groene buitenruimten en interieur op voorbeeldige wijze met elkaar verweven werden. De tuin bouwt voort op en maakt gebruik van de ruimtelijke opzet van het gebouw. Dit heeft een zeer overtuigend geheel opgeleverd, met tal van subtiele over gangen tussen binnen- en buitenruimten. In 1969 werd het Rosa Spierhuis geopend. Sinds die tijd hebben tal van kunstenaars en wetenschappers er hun levensavond doorgebracht, een omgeving, waar wonen, werken en cultuur op bewonderenswaardige wijze samengaan. De toekomst van het Rosa Spierhuis met de fraaie door Mien Ruys ontworpen tuin is onzeker. Omdat het gebouw niet meer zou voldoen aan de huidige eisen voor ouderenhuis vesting, willen bestuur en directie het bejaardencomplex slopen en het perceel verkopen om met de opbrengsten daarvan elders een nieuw huis te bouwen. Heemschut heeft zich de afgelopen jaren samen met de Nederlandse Tuinenstichting ingezet voor het behoud van dit unieke woon- werk en verzorgingscomplex. De KAV-garage gezien vanaf de Hemsterhuisstraat, mei 2012. 12 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 12