UTRECHT FLEVOLAND De sloop van het Rietveldcollege was niet te voorkomen. Rietveld College en Leusden Successen r De gerestaureerde botterschuur op Urk. De Utrechtse commissie heeft zich het afgelopen jaar ingezet voor onder andere de volgende zaken. Voor het Rietveld Col lege in Utrecht is de commissie samen met Oud-Utrecht en het Cuypersgenootschap naar de Raad van State gestapt om sloop van de school te voorkomen. Helaas is het beroep afgewezen. Er wordt nog een poging ondernomen om de monumentale wandkunst in het gebouw te behouden en te herplaatsen. Het college van B&W van Leusden heeft aan de gemeenteraad voorgesteld om met een nieuw monumentenbeleid te komen. De gemeente is rijk aan ondergronds en bovengronds cultureel erfgoed uit verschillende periodes. Tot nog toe heeft Leusden nog geen samenhangend gemeentelijk monumentenbeleid gevoerd om dit afdoende te beschermen. Heemschut is met succes betrokken bij het verbeter proces in de gemeente. De Commissie heeft zeker bijgedragen aan een groeiend cul tuurhistorisch besef in Flevoland. De mening van Heemschut heeft gewicht; bestuurders in Flevoland waarderen niet zelden de constructieve houding en de kennis van Heemschut om bepaalde monumentale objecten voor de toekomst te behou den. De commissie was dan ook zeer verheugd over de nomi natie van de gemeente Noordoostpolder voor de BNG Bank Erfgoedprijs 2013. Verheugend waren ook de ontwikkelingen op Urk. Zo blijven de woning van de havenmeester en de kraan van de werf Metz behouden. Belangrijk was ook het voorne men van de nieuwe eigenaren om bakkerij Brouwer te herope nen met behoud van zoveel mogelijk authentieke elementen. In de Week van de Geschiedenis noemde burgemeester van Urk Pieter van Maaren dit de belangrijkste historische gebeurtenis van zijn gemeente. Niet minder belangrijk was de opening op Urk van de botterschuur op 16 mei 2013 door Leen Verbeek, de Commissaris van de Koningin in Flevoland. De restauratie van de botterschuur werd van harte door Heemschut onder steund. In de Noordoostpolder werden de schaalmodellen van het Waterloopkundig Laboratorium uit de periode 1959-1965 op de culturele erfgoedlijst van de Noordoostpolder geplaatst en komen in aanmerking voor restauratie. De bibliotheek in Zeewolde heeft in 2013 tijdelijk een herbestemming als koffie huis gekregen. Bemoedigend is verder dat de gemeente bezig is met de voorbereiding van een gemeentelijke erfgoedlijst. HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 11